Czyste powietrze należy się każdemu, ale dopłata z rządowego program Czyste Powietrze 2.0 już niekoniecznie. Kto może skorzystać z dofinansowania na nowy kocioł na pellet i jakie musi spełnić warunki?
Program Czyste Powietrze, to pierwszy tak ambitny i ogólnopolski plan na działania związane z walką ze smogiem, ubóstwem energetycznym i niezbędną termomodernizacją domów polskich rodzin. Twórcy programu mieli wystarczająco dużo czasu, aby ocenić dotychczasowe efekty programu oraz wprowadzić niezbędne usprawnienia. Czy to oznacza, że skoro program wymagał zmian popełniono błędy przy jego tworzeniu?
Niekoniecznie, gdyż jedynie teoretycznie przyjmowane założenia można zweryfikować w praktyce, a do tego niezbędne było uruchomienie programu i odpowiedni czas na refleksje. Z całą pewnością można zauważyć, że podsumowanie działania programu zbiegło się z powołaniem Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. programu „Czyste Powietrze” na prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.
Czyste Powietrze 2.0
Fundusz jest dysponentem programu Czyste Powietrze i przy wsparciu Ministerstwa Klimatu zmierzał do wprowadzenia wersji programu 2.0. Twórcy programu słusznie postawili diagnozę:
- składanie i rozpatrywanie wniosków musi zostać uproszczone i zdecydowanie przyśpieszone,
- kryterium dochodowe ma zapewnić wsparcie najbardziej potrzebującym,
- niezbędna jest współpraca z samorządami oraz bankami,
- urządzenia grzewcze, stosowane technologie i materiały muszą gwarantować osiągnięcie celu programu,
- program musi współpracować z innymi programami np. gminnymi, wspierającymi walkę ze smogiem oraz inwestycje w OZE np. „Mój Prąd” na instalację fotowoltaiczną.
Kto może otrzymać dofinansowanie?
Każdy, kto jest właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego lub wydzielonego mieszkania w takim domu.
Czy jest kryterium osiąganego dochodu?
Dochód roczny beneficjenta nie może przekroczyć 100 tys. zł. W przypadku wspólnego rozliczania się ze współmałżonkiem dochód obojga brany jest pod uwagę i dzielony przez 2.
Jakie wsparcie można otrzymać?
Po pierwsze dotację, po drugie dotację na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego.
Jaka dotacja do kotła na pellet?
Maksymalnie 30% wartości poniesionych kosztów, ale nie więcej niż 6000 zł.
To tylko fragment artykułu. Cały znajdziesz w magazynie Zielona gmina. W internecie za darmo!
Inne wydania magazynu Zielona Gmina znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i sprawdź!
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE