Czy kotły na paliwo stałe są przyczyną SMOGU w Polsce? Na to pytanie odpowiadają UOKiK i Inspekcja Handlowa. Przeprowadzono szereg kontroli i opublikowano wyniki.


REKLAMA

Reklama

Smog każdego roku w Polsce zabija ponad 40 tysięcy osób. W dobie koronawirusa, będzie to liczba jeszcze większa. To nie wymysł aktywistów ekologicznych czy antysmogowych, to jest fakt. Chociaż przyczyn zanieczyszczenia powietrza jest wiele, bardzo często poświęca się największą uwagę kotłom na paliwo stałe.

Przez lata w Polsce nie było żadnych regulacji emisyjnych dla kotłów na węgiel i drewno. Prymitywne konstrukcje oraz stosowanie niewłaściwego opału dawały efekt w postaci czarnego dymu, ale także niewidocznych rakotwórczych substancji. Wraz ze wzrostem zamożności społeczeństwa, część kotłów dla wygody wyposażono w automatyczne podajniki do węgla. Choć radykalnie poprawiło to sytuację, nadal to, co wychodziło z komina, miało zły wpływ na stan powietrza.

Kotły na paliwo stałe są przyczyną SMOGU?

Zupełnie inaczej sytuacja ma się z paliwem stałym w postaci pelletu drzewnego (granulat z trocin drzewnych). Ze względu na to, że są to bardzo mocno sprasowane trociny, spalanie tego paliwa od początku było możliwe jedynie w zaawansowanych konstrukcjach kotłów w specjalnych palnikach. Niektórzy producenci próbowali zamiennie spalać w jednym kotle pellet drzewny i węgiel (w postaci groszku węglowego). Ale na szczęście wycofano się z tego pomysłu.

Pellet drzewny to odnawialne źródło energii, które ma neutralny wpływ na klimat i bilans emisji CO2=0. Pellet drzewny produkowany tylko z czystych trocin, nie wpływa na zmiany klimatu podobnie jak spalanie drewna w innej postaci. Warto jednak zaznaczyć, że mimo walorów „klimatycznych” pellet drzewny, aby miał pozytywny wpływ na walkę ze smogiem musi być spalany w kotłach o odpowiednio wysokiej jakości. Dotyczy to zarówno kotłów dedykowanych do domów jedno i wielorodzinnych oraz większych obiektów przemysłowych, komercyjnych bądź użyteczności publicznej.

Kolejne wymogi dla kotłów

W Polsce dzięki wysiłkowi wielu urzędników oraz odpowiedzialnym producentom, wprowadzono odpowiednie regulacje prawne. Mają na celu zmuszenie producentów do konstruowania i produkowania kotłów właściwej jakości. Ponadto przepisy Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego postawiły kolejne wymogi takie, aby kotły zużywały jak najmniej opału oraz energii elektrycznej.

Polska jako kraj członkowski UE został zobowiązany do przeprowadzania kontroli rynku oraz producentów w zakresie przestrzegania przepisów i norm emisyjnych. Jest to jedyny sposób na weryfikację dostosowania się producentów do wymogów. I udzielenia odpowiedzi na pytanie: „Czy kotły na paliwa stałe są przyczyną SMOGU?”. Kiedyś tak, szczególnie te na węgiel (w tym także na groszek węglowy). Jak jest obecnie?

Kotłownia w szkole w Nowym Targu (fot. archiwum Kostrzewa)

Zgodnie z informacją udzieloną przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów do 29.10.2020 roku przeprowadzono kontrole w zakresie spełniania przez kotły wymagań Ekoprojektu. Kontrolowano nie tylko dokumentację techniczną oraz obowiązkowe informacje, które producent musi udostępniać konsumentom, ale również wykonano sprawdzenie prezentowanych danych technicznych, poddając kocioł badaniu w laboratorium akredytowanym. Skontrolowano 319 kotłów, a badaniom laboratoryjnym poddano niestety jednie 26 egzemplarzy. Jest to kropla w morzu potrzeb, ale na podstawie już przeprowadzonych badań można wysunąć pierwsze wnioski.

Niestety, 7 kotłów poddanych badaniom nie otrzymało pozytywnej oceny! Stwierdzono wiele nieprawidłowości, a w 12 sprawach zawiadomiona została prokuratura o możliwości popełnienia przestępstwa. Ależ wstyd! Pierwszą firmą w Polsce, która wprowadziła na rynek kocioł na pellety była firma KOSTRZEWA. Od 2000 roku produkuje automatyczne kotły na pellet i posiada w ofercie nie tylko kotły o mocy od 8 kW do 300 kW, ale także nagrzewnice ciepłego powietrza do hal przemysłowych, szklarni i obiektów sportowych.

Jak wypadła firma Kostrzewa?

Jako jedyna w Polsce produkuje kompleksowe systemy magazynowana i podawania pelletu dla każdego rodzaju budynków. Jak firma KOSTRZEWA wypadła podczas badań UOKiK i PIH?

Weryfikacji poddano kotły TWIN BIO LUXURY COMPACT NE 24 kW, TWIN BIO NE 12 kW, EEI PELLETS 15 kW, MINI BIO LUXURY B 12 kW, MINI BIO NE 10 kW, MINI BIO NE 20 kW, a model EEI PELLETS 12 kW został przebadany w laboratorium. Wszystkie kotły przeszły pozytywnie weryfikację, tym samym – nie zatruwają powietrza.

Przed UOKiK i PIH jeszcze jest mnóstwo pracy, gdyż niestety nadal na rynku jest sporo nieprawidłowości. Przez to, niektórzy mylnie kojarzą kotły na paliwo stałe ze smogiem. Jak widać, kotły firmy KOSTRZEWA na paliwo stałe w postaci pelletu drzewnego nie tylko są bezpieczne dla użytkowników i klimatu, ale także wręcz walczą ze smogiem!

Na rynku są również dostępne kotły w przedziale mocy od 50 do 300kW. Instalowane są często przez szkoły, przedszkola, urzędy gmin i inne obiekty publiczne i komercyjne. Ten segment również powinien podlegać weryfikacji, gdyż w okolicy tych budynków przebywa dużo dzieci.

Niepubliczna Szkoła Podstawowa Specjalna w Nowym Targu (fot. archiwum Kostrzewa)

Na uwagę zasługuje fakt, że firma KOSTRZEWA jako jedyna w Polsce posiada w ofercie kotły o mocy powyżej 50 kW (model EEI PELLETS i EEI PELLETS MATIC), gdzie emisja pyłów wynosi poniżej 20mg/m3! Żaden inny polski producent nie oferuje takiego typoszeregu, niemal bezemisyjnych kotłów. Kocioł EEI PELLETS 100 kW, ogrzewa budynek, w którym znajduje się Niepubliczna Szkoła Podstawowa Specjalna dedykowana dzieciom z zaburzeniami rozwojowymi w Nowym Targu (www. niebieskakokardka.pl). To wyjątkowe miejsce w Nowym Targu daje nadzieję dzieciom i młodzieży na lepsze jutro, a dodatkowo przyczynia się do ochrony powietrza w miejscowości często spowitej smogiem.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Zieloną Gminę.W internecie za darmo:


Inne wydania magazynu Zielona Gmina znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i sprawdź!

Materiał promocyjny

Tekst: Tomasz Nowak
Zdjęcie: pixabay.com
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE