Biomasa filarem transformacji energetycznej? Tak, ale nie tylko. Stawiajmy na wiele technologii i wiele nośników energii, radzili eksperci podczas zakończonej 18 października 6. Konferencji Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie.

Reklama

Nie tylko biomasa

Na tegorocznym spotkaniu branży ciepłowników, które odbyło się 17-18 października w hotelu Luxor pojawiło się aż 150 przedstawicieli przedsiębiorstw ciepłowniczych, firm energetycznych, reprezentantów sektora odpadowego, a także producentów i dostawców biomasy. Większość z nich widzi w pozyskiwanej lokalnie biomasie, którą już dziś z sukcesami wykorzystuje się w wielu polskich ciepłowniach, podstawę transformacji polskiego sektora ciepłowniczego. Jednak, jak wskazywali prelegenci 6. Konferencji Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie, biomasa nie może być jedynym rozwiązaniem.

6. Konferencja Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie
6. Konferencja Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie

Jak pokazały doświadczenia z ostatnich lat najistotniejsze jest zabezpieczenie paliwowe i dywersyfikacja źródeł energii. Więc nie tylko biomasa, ale systemy hybrydowe, które uwzględniają różne rozwiązania, pompy ciepła, ciepło odpadowe, ale i zdekarbonizowany gaz. Niemniej jednak, specjaliści szacują wzrost zużycia biomasy, który obserwowany jest już w innych krajach Europy.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  – Jesteśmy optymistami, co do zwiększenia zużycia biomasy w Czechach i oczywiście dotyczy to również Europy – mówił Rostislaw Krempaski z EP Resources. – W Republice Czeskiej jest jeszcze wiele instalacji, które są zainteresowane zwiększeniem zużycia biomasy. Powstają cały czas nowe. Przewidujemy, że także w Polsce będzie rósł udział biomasy, a ten przyrost będzie jeszcze większy niż w Czechach.

Rostislav Krempasky, EP Resources, 6. Konferencja Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie
Rostislav Krempasky, EP Resources, 6. Konferencja Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie

Jak pokazują przykłady z rynku instalacji biomasowych pojawia się coraz więcej.

– Mam przykłady kolegów, którzy mówią, że jak otwierali kocioł biomasowy, powiedzmy, 3-4 lata temu, to był jedyny w promieniu 140 kilometrów – wyjaśniał Rafał Binięda – prezes zarządu, PEC Sandomierz. – W tej chwili jest już ich 5-6. Za chwilę pojawią się kolejne zakłady i instalacje biomasowe.

Rafał Binięda, PEC Sandomierz
Rafał Binięda, PEC Sandomierz

Biomasa jako filar transformacji?

Czy biomasa rzeczywiście może więc stanowić podstawę transformacji energetycznej?

– Jeśli chodzi o wykorzystanie biomasy w przyszłości, to jak najbardziej w okresie krótkoterminowym jest ona filarem transformacji – podkreślał dr inż. Tomasz Mirowski z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN. 

dr inż. Tomasz Mirowski, Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN, 6. Konferencja Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie
dr inż. Tomasz Mirowski, Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN, 6. Konferencja Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie

Tymczasem to, czego w świetle prognozowanych wzrostów zużycia obawiają się przedstawiciele ciepłowni, którzy zdecydowali się już lub chcą się zdecydować na modernizację swoich zakładów, to brak dostępności surowca.

– Wydaje mi się, że tego paliwa będzie nam brakować – prognozował Rafał Binięda – prezes zarządu, PEC Sandomierz. – Według mnie najważniejsza bariera to dostępność surowca i ceny oczywiście, które będą rosły. 

Niemniej jednak, niezależnie od barier i wyzwań stojących na drodze transformacji energetycznej, sektor ciepłownictwa bezsprzecznie wymaga modernizacji. Czy nie jest już za późno na działanie?

– Ja bym powiedział: nigdy nie jest za późno. Jest na to czas, ale fakt faktem, że tego czasu zaniedbywać nie wolno – apelował Bogusław Regulski – wiceprezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie. – Pierwsze kroki trzeba stawiać już w tej chwili, zaczynając od małych możliwych do wykonania rzeczy. W wielu systemach ciepłowniczych takie myślenie zostało włączone (…) Takie pomysły pojawiają się w przedsiębiorstwach każdej wielkości. 

Bogusław Regulski, IGCP, 6. Konferencja Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie
Bogusław Regulski, IGCP, 6. Konferencja Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie

Pozytywne doświadczenia z inwestycji w instalację biomasową ma zakład EC Megatem, który uczestnicy mogli zwiedzać podczas wizyty studyjnej drugiego dnia konferencji.

Krzysztof Szalak, dyrektor ds. Rozwoju i Inwestycji Megatem EC-Lublin opowiedział o powodach, które zdecydowały o podjęciu decyzji o modernizacji lubelskiej elektrociepłowni.

– Jeżeli węgiel wypadnie, gaz będzie traktowany też jako takie gorsze paliwo, to czym będziemy zapewniali stabilną dostawę ciepła w okresach sezonów grzewczych? Przecież nie nagrzejemy tego ciepłem z magazynów, do których są podłączane, fotowoltaika, energia odpadowa, pozyskiwana przez pompy ciepła. To nie są stabilne źródła. Musimy znaleźć stabilne źródło i dlatego Megatem zainwestował w blok biomasowy, który dzisiaj wytwarza prawie 50% energii.

Krzysztof Szalak, 6. Konferencja Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie
Krzysztof Szalak, 6. Konferencja Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie

Wszystko wskazuje na to, że rzeczywiście biomasa w pewnym stopniu już jest filarem transformacji energetycznej i warto wykorzystać jej potencjał i iść w kierunku rozwoju technologii.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE