Cukrownia Strzelin (Südzucker Polska S.A.) rozpoczęła rozbudowę oczyszczalni ścieków funkcjonującej w zakładzie produkcyjnym. Nowoczesna i ekologiczna infrastruktura ma za zadanie znacznie zwiększyć tempo oczyszczania ścieków. Możliwości nowego bloku będą przekraczać potrzeby cukrowni, zakładając jej rozwój w przyszłości.

Cukrownia Strzelin z nowym blokiem

Na terenie Cukrowni Strzelin rozpoczęto budowę nowego i w pełni proekologicznego bloku beztlenowego przy istniejącej oczyszczalni ścieków. Jego głównym zadaniem będzie redukcja nieprzyjemnego zapachu, wynikającego ze specyfiki technologii przerobu buraków cukrowych.

Reklama

Sprawdź również: Elektrownie na odpady staną w regionie moskiewskim


Wykonawcą inwestycji wartej ponad 12 mln zł jest BHU Umwelttechnik. Uruchomienie nowej oczyszczalni ścieków przy cukrowni w Strzelinie zaplanowano na ostatni kwartał 2019 roku.

– Głównym celem tej wyjątkowo ważnej dla nas inwestycji jest redukcja zapachu, który przeszkadza lokalnej społeczności. Staramy się robić wszystko, aby zminimalizować tę niedogodność – mówi Wojciech Wąs, dyrektor naczelny Cukrowni Strzelin.

Odpady buraczane źródłem energii

Beztlenowa oczyszczalnia ścieków będzie przetwarzać materiał organiczny, powstający w procesie mycia buraka cukrowego, w wysokokaloryczny biogaz. Następnie przetworzą go w cukrowni na energię, która jest niezbędna do prowadzenia codziennych procesów technologicznych i ogrzewania.

Powstała energia elektryczna będzie wykorzystana na potrzeby własne cukrowni, a jej nadmiar przekazywany do sieci lokalnego operatora. Energia cieplna zostanie wykorzystana w procesie produkcji cukru i będzie również zagospodarowana w okresie grzewczym.

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazyn Biomasa.

Tekst: Redakcja
Zdjęcie: Südzucker Polska S.A.

 

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj magazynbiomasa.pl codziennie!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE