Czy Coal Exit Polski do 2035 roku jest możliwy? Okazuje się, że tak! Niemiecka firma konsultingowa Enervis na zlecenie European Climate Fundation przeanalizowała energetyki krajów UE. I jakie są wnioski?

W raporcie dla naszego kraju „Polish Coal Exit 2035” przedstawiono alternatywny scenariusz odejścia polskiej energetyki od węgla, przyjmując, że będzie to możliwe w roku 2035.

Reklama

To ważna data, bo pokrywa się z datą zakończenia istniejących mechanizmów wsparcia, z których będą mogły korzystać polskie elektrownie węglowe. W raporcie nie uwzględniono budowy elektrowni jądrowych, a rozwój energetyki gazowej wyłącznie w oparciu o obecne zdolności importu gazu.

Coal Exit Polski do 2035?

Uwzględniono obecnie budowane elektrownie węglowe w Opolu (1,8 GW) i Jaworznie (910 MW), blok gazowy w Stalowej Woli (460 MW) i blok węglowy w Turowie (469 MW) oraz planowaną przez PGNiG elektrownię gazową Żerań o mocy 499 MW – co razem daje nową moc wytwórczą na poziomie 4,138 GW.

Wzięto pod uwagę i scenariusze rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, fotowoltaiki oraz inne aspekty OZE. Dlatego eksperci z Enervis są zdania, że zastosowanie rekomendowanej ścieżki  wyjścia z węgla dzięki OZE pozwoliłoby na utrzymanie cen energii na rynku hurtowym na poziomie ok. 55-60 euro/MWh.

W scenariuszu zapisanym w „Polityce Energetycznej Polski  040” wzrost cen oszacowano do 70 euro/MWh przed rokiem 2035.

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Magazyn Biomasa. Sprawdź poniżej!

Zdjęcie: pixabay.com
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE