Wysokie ceny paliw, w tym pelletu drzewnego, zmuszają użytkowników kotłów do korzystania z surogatów. Jakie skutki może przynieść palenie „czym się da”?


GDZIE KUPIĆ DOBRY PELLET? SPRAWDŹ NA NASZEJ MAPIE!


O skutkach, z którymi należy się liczyć wrzucając inne paliwa do kotła na pellet mówi Tomasz Grudzień, dyrektor w firmie Wentor.

Reklama

– W czasach kiedy pellet z drewna jest bardzo drogi, użytkownicy kotłów i piecyków zmuszani są do prób z użyciem innego rodzaju paliwa. Popularne staje się używanie tańszych zamienników z innych surowców, np. ze słomy, z łusek słonecznika, z łusek gryki, ze zboża, z płyty MDF, itp. lub mieszanie pelletu drzewnego z innym – zauważa nasz rozmówca.

I dodaje:

– Zachowanie klientów jest całkowicie zrozumiałe. Energia obecnie jest droga i każdy próbuje oszczędzać. Natomiast należy uważać ze stosowaniem niektórego granulatu. Pewne surowce mają niską temperaturę spalania oraz topnienia popiołu. Czyli podczas używaniach ich w kotle, już na początku procesu dochodzi do anomalii.

Kocioł na pellet i złej jakości produkt

Małe problemy, powodujące niedogodności w obsłudze kotła.

  • brak pełnego dopalania paliwa
  • formowanie się spieków (żużla)

Poważne problemy, które mogą doprowadzić do zniszczenia kotła lub pożaru.

  • blokowanie podajnika przez nadmiar pyłu pelletowego
  • wytwarzanie się szlaki (smoły), która zatyka kanały kotła. To powoduje ryzyko powstania zapłonu pelletu w zasobniki i pożar kotła.

Według eksperta stosowanie certyfikowanego pelletu z drewna jest oczywiście najbardziej bezpieczne i zalecane, ale niestety obecnie bardzo kosztowne. Dlatego trzeba być ostrożnym przy używaniu zamienników i być bardzo czujnym przy prowadzeniu testów.


GDZIE KUPIĆ DOBRY PELLET? SPRAWDŹ NA NASZEJ MAPIE!


Należy nadzorować pracę urządzenia, w którym spalamy inny gatunek opalu i sprawdzać czy nie zachodzą jakieś poważne w skutkach procesy. Takim pierwszym kontrolnym punktem powinna być obserwacja koloru komory spalania. Trzeba także pamiętać, że zmiana gatunku paliwa wymaga też zmiany ustawień kotła.

Proces spalania należy dostosować do wymogów nowego opału. To może mieć kluczowe znaczenie dla uzyskania zadowalającego poziomu z pracy kotła.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdj. Tomasz Grudzień, Wentor
Zdjęcie ilustracyjne: Shutterstock
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE