W Nidzicy odbyło się uroczyste otwarcie nowo wybudowanej ciepłowni miejskiej, która zastąpiła od wielu lat funkcjonującą kotłownię węglową.

Reklama

Generalny wykonawca inwestycji, grupa E energija, znana jest ze swoich rozwiązań technologicznych dla procesów wytwarzania ciepła z ekologicznych źródeł biomasowych. Prezes E energija Polska Piotr Pieczulis: – Cieszymy się, że Polska branża ciepłownicza goni Europę inwestując w technologie wytwarzania czystej energii wykorzystując doświadczenia w produkcji energii z biomasy innych krajów europejskich, dążąc do zapewnienia czystego powietrza obecnym i przyszłym pokoleniem.

Grupa  E energija posiada ponad 20-letnie doświadczenie na europejskim rynku energetycznym czego dowodem są zrealizowane z sukcesem projekty wdrażające technologie produkcji czystej energii.

W plebiscycie organizowanym przez Gazetę Olsztyńską, ciepłownia biomasowa w Nidzicy została wybrana inwestycją roku 2017 w kategorii „Inwestycja przyjazna środowisku”. Dzięki zrealizowanej inwestycji mieszkańcy Nidzicy uniknęli podwyżek cen ciepła a region zyskał czystsze powietrze.

Umowa na realizację inwestycji została podpisana w marcu 2017 a pierwsze wytworzone ciepło trafiło do odbiorców już na jesieni ubiegłego roku. W skład zasilanej biomasą ciepłowni wchodzą dwa kotły, odpowiednio 5MW i 2,5MW oraz ekonomizer kondensacyjny do odzysku ciepła ze spalin. Zakres inwestycji dodatkowo obejmował wymianę ponad 2 kilometrów sieci oraz 48 węzłów. Zainstalowana moc wystarczy na dostarczenie ciepła do 90 procent odbiorców podłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Cała inwestycja inwestycja kosztowała 22 mln zł, z czego 9 mln zł pochodziło z dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

zdjęcie: materiały prasowe

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE