Jak przeprowadzić transformację ciepłownictwa i jednocześnie utrzymać konkurencyjność cenową dla odbiorców końcowych? Potencjalnych dróg jest wiele, jednak każda z nich wiąże się z wydatkami. Bezemisyjne ciepłownictwo systemowe do 2050 r. może kosztować Polskę nawet od 299 do 466 mld zł.
Polskie Towarzystwo Energetyki Cieplnej (dawniej Zawodowej) przygotowało raport oceniający skalę kosztów, jaką poniosą wytwórcy, dystrybutorzy i odbiorcy końcowi ciepła. Rozpiętość potencjalnych wydatków wynika z różnych scenariuszów, które zakładają odmienne rozwiązania.
System efektywny energetycznie
– W Polsce ciepło systemowe gwarantuje komfort cieplny około 15 mln Polakom, co stanowi ponad połowę (52,2%) gospodarstw domowych – czytamy we wstępie do raportu.
Obszar do zmian jest więc ogromnym, a jednocześnie wymaga gruntownego przemyślenia. Istotne jest dostosowanie indywidualnego planu zmian, opartego na wiedzy o tym, jak wygląda obecnie funkcjonujący system.
Czytaj też: Biomasa zamiast węgla w zakładzie Qemetica
Analizę oparto o zróżnicowane oczekiwania w zakresie mocy cieplnej, które mogą sięgać od kilku do nawet ponad 500 MW. Zwrócono uwagę także na fakt rosnącego zainteresowania magazynami energii, przyspieszenie termomodernizacji i zmian w wytycznych dla nowego budownictwa, które będą tworzyć nowe warunki dla wytwórców i dostawców ciepła
Model, w ramach którego tworzony był raport, przyjął szczegółowe założenia makroekonomiczne, technologiczne i rynkowe na lata 2024-2050. Przeanalizowano cztery scenariusze dla referencyjnych rynków ciepła, która pozwalają na spełnienie definicji efektywnego systemu ciepłowniczego i chłodniczego. Pod uwagę wzięto także zmienne koszty produkcji.
Ciepłownictwo systemowe w dobie transformacji
W ramach raportu przeanalizowano kilka potencjalnych technologii. Pod uwagę wzięto źródła:
- gazowe (gdzie długofalowo może nastąpić zastąpienie gazu zimnego biometanem lub zielonym wodorem),
- biomasowe,
- geotermalne,
- wielkoskalowe pompy ciepła,
- kotły elektrodowe zasilane energią elektryczną z OZE.
Do analiz włączono także ciepło odpadowe.
Wszystkie te rozwiązania ujęto w odniesieniu do pakietu Fit for 55. stawia on szczegółowe wymogi dotyczące rozwiązań technologicznych dla ilości i jakości ciepła. Wśród nich pojawia się m.in. modernizacja na niskotemperaturowe sieci preizolowane oraz przyjęcie założeń dotyczących średnicy sieci ciepłowniczych. Stąd znaczna część wydatków będzie dotyczyć nie tylko wymiany samych źródeł.
– Udział biomasy będzie wzrastał ze względu na stopniowe zwiększanie udziału OZE w wymaganiach pakietu „Fit for 55”. Alternatywnym rozwiązaniem dla obniżenia wolumenu spalanej biomasy na cele ciepłownictwa jest zastosowanie w przyszłości w istniejących gazowych (dotychczas) jednostkach wytwórczych gazów zdekarbonizowanych, co pozwoli na wypełnienie wymogów regulacyjnych z wykorzystaniem już posiadanych aktywów. Istotny jest zatem dostępny wolumen tego paliwa – jeżeli nie zostanie on zapewniony, to główną rolę w wypełnianiu wymagań pakietu „Fit for 55” nadal będą stanowiły źródła spalające biomasę – wnioskują autorzy raportu.
Treść i wyniki są dostępne w pełnej wersji raportu.
Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie
Zdjęcie: Shutterstock
Źródło: PTEC
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE