Niestabilne otoczenie prawne i inwestycyjne, brak wsparcia finansowego i wiedzy w samorządach to zdaniem eksperta z Krajowej Agencji Poszanowania Energii główne wyzwania przed jakimi stoi polskie ciepłownictwo. Jak im sprostać?
Transformacja ciepłownictwa była jednym z głównych tematów 6. Konferencji Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie, która odbywała się 17-18 października w Lublinie. Sektor ten stoi przed szeregiem wyzwań wynikających z różnych unijnych regulacji, takich jak system ETS2 dla sektora budynków i małych ciepłowni (zacznie działać od 2027 r.), rewizja konkluzji BAT, czy obligatoryjny cel OZE dla systemów ciepłowniczych.
– Wadą unijnych propozycji jest niedostosowanie strategii do różnych wielkości ciepłowni – zwrócił uwagę Zbigniew Kidawa z KAPE, który przedstawił jednocześnie główne bariery modernizacji ciepłownictwa w Polsce.
Ciepłownictwo – brak pomysłu i strategii
Jedna z głównych przeszkód to niestabilne otoczenie prawne i dynamicznie zmieniające się ceny – nasz kraj nadal nie posiada strategii dla ciepłownictwa a gwałtownie zmieniające się ceny paliw, materiałów i usług dezaktualizują nawet świeżo opracowane analizy techniczno-ekonomiczne modernizacji źródeł ciepła.
Przedsiębiorstwa ciepłownicze zmagają się ponadto z trudnościami w pozyskaniu dofinansowania na inwestycje. To efekt braku długofalowej polityki finansowego wsparcia transformacji energetycznej ciepłownictwa. Programy zarządzane przez NFOŚiGW są zbyt wolno procedowane, co sprawia mimo, że taka niepewna sytuacja związana ze wsparciem modernizacji źródeł ciepła wpływa paraliżująco na podejmowanie zadań inwestycyjnych.
Wśród problemów, przed jakimi stoi sektor ciepłownictwa Kidawa wymienił także trudności w zatwierdzaniu planów inwestycyjnych przez przedstawicieli Jednostek Samorządu Terytorialnego, co ma wynikać z faktu że często kluczowe decyzje są podejmowane przez osoby nie mające wiedzy na tematy ciepłownicze.
Elektrociepłownie wykorzystają nowe rozwiązanie naukowców UPP?
Znaleźć receptę na problemy
Nie bez znaczenia jest także wydłużenie procedur administracyjnych związanych z warunkami technicznymi przyłączenia do sieci elektroenergetycznej i gazowej. Przykład? W przypadku modernizacji zakładającej wybudowanie instalacji kogeneracji gazowej czy instalacji fotowoltaicznej konieczne jest uzyskanie warunków technicznych przyłączenia do sieci elektroenergetycznej, a w przypadku kogeneracji również do sieci gazowej. Operator Sieci Dystrybucyjnej powinien wydać takie warunki najpóźniej w ciągu 6 miesięcy od daty złożenia wniosku. Realny termin, to 9 miesięcy. oczekiwania na wydanie warunków przyłączenia. Co gorsza, często są to odpowiedzi odmowne, co wynika m.in. z małej przepustowości sieci.
Co zatem trzeba zrobić, żeby ułatwić zakładom ciepłowniczym transformację? Według KAPE władze odpowiedzialne za ciepłownictwo powinny zapewnić stabilność legislacyjną i przedstawić pomysł na modernizację ciepłownictwa („Strategia dla ciepłownictwa”), skuteczne zachęcać do poprawy efektywności energetycznej zarówno na etapie produkcji ciepła, przesyłu, dystrybucji jak i odbioru a także zapewnić i wskazać źródła finansowania transformacji energetycznej i sprawnego pozyskiwania środków.
Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie
Tekst: Lech Bojarski
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE