W maju zakończył się I etap działań w ramach umowy zawartej między MPWiK i PGNiG Termika, na mocy której ścieki z oczyszczalni „Czajka”, „Południe” i „Pruszków” wykorzystane zostaną do produkcji ciepła na potrzeby systemów ciepłowniczych w Warszawie i Pruszkowie.

Realizacja wspólnego projektu Termiki i MPWiK pozwoli na zwiększenie udziału ciepła odpadowego, co umożliwi utrzymanie statusu efektywnego systemu ciepłowniczego gwarantującego dalszy rozwój rynku ciepła.

Reklama

PGNiG Termika i MPWiK

W ramach zawartej w styczniu pomiędzy PGNiG Termika i MPWiK umowy ma dojść do realizacji projektów pomp ciepła wykorzystujących ciepło odpadowe ścieków z sieci kanalizacyjnej i oczyszczalni ścieków, oraz do wykorzystania ścieków oczyszczonych, jako wody technologicznej w obiektach PGNiG Termika.

W maju zakończył się I etap działań, na który składały się wstępna weryfikacja potencjału ciepła zawartego w ściekach oraz uwarunkowania formalne i regulacyjne. Na bazie tych analiz zaproponowano wstępnie zwymiarowane technicznie oraz lokalizacyjnie przedsięwzięcia rekomendowane do dalszych analiz w Etapie II. Potrwa on do połowy listopada 2023 r.


Czytaj też: Ciepło ze ścieków ogrzeje mieszkańców stolicy?


Ciepło ze ścieków

-Temperatura ścieków surowych jak i ścieków już oczyszczonych, wahająca się w granicach 10-24 stopni Celsjusza, sprawia, że są one bardzo korzystnym czynnikiem, z którego można odebrać ciepło za pomocą pompy ciepła. Obecnie jest ono odprowadzane do rzek. Nasz projekt umożliwi odzyskanie ciepła ze ścieków i tym samym przyczyni się do spełnienia coraz bardziej restrykcyjnych wymagań środowiskowych Unii Europejskiej. Koncepcja ta jest też zbieżna z bardzo ambitnymi założeniami tzw. polityki klimatycznej włodarzy m. st. Warszawy – mówi Paweł Przychodzeń, wiceprezes PGNiG Termika SA. 

Źródłem, z którego można odebrać ciepło i zwiększyć jego temperaturę w pompie ciepła do wymaganego poziomu, może być powietrze, grunt, zbiornik wodny lub ścieki. Im wyższa temperatura dolnego źródła ciepła, tym efektywniejsza jest pompa.

Szwedzki przykład

Projekt PGNiG Termika oraz MPWiK dotyczący odzysku ciepła ze ścieków na potrzeby warszawskiego i pruszkowskiego systemu ciepłowniczego pozwoli na dekarbonizację produkcji ciepła, zwiększenie dywersyfikacji miksu wytwórczego oraz poprawę jakości powietrza w otoczeniu. W oparciu o doświadczenia szwedzkich ciepłowników z zakładu Hammarby – największego na świecie źródła ciepła opartego o technologię pomp ciepła – Termika planuje rozwijać 4 projekty pomp ciepła: w OŚ Pruszków, w OŚ Czajka, wykorzystując ścieki oczyszczone z kolektora biegnącego tuż przy Ec Siekierki, a także odbierając ciepło ze ścieków surowych w Przepompowni Żerań – obiektu MPWiK leżącego niecały kilometr od Ec Żerań.

Biomasa w ciepłownictwie i energetyce

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: PGNiG Termika; zdjęcie: MPWiK

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE