Holenderskie miasteczko Bolsward zrobiło duży krok w kierunku odejścia od gazu ziemnego. A to za sprawą oddolnej inicjatywy mieszkańców, którzy chcą, aby do ogrzewania ich domów wykorzystać ciepło z wygasłego wulkanu.
Ciepło z wulkanu w kraju wiatraków
Holandia, zarówno kiedyś, jak i dziś kojarzy się w dużej mierze z wiatrakami. Te melioracyjne, których w całym kraju pozostało ok. 1000, od XV w odpowiadały za utrzymywanie stałego poziomu wody na lądzie poza wałami przeciwpowodziowymi i osuszały tren.
Współcześnie Holandia pozostaje krajem wiatraków, nie tylko z uwagi na historię, ale także z powodu szeroko rozwiniętej energetyki wiatrowej, która jest najpopularniejszym odnawialnym źródłem energii Królestwa Niderlandów.
Inicjatywa obywatelska
Mimo to mieszkańcy jednego z holenderskich miasteczek zapragnęli czerpać energię z innego źródła. Niechęć obywateli dziesięciotysięcznego Bolsward do ingerujących zbytnio w krajobraz farm wiatrowych, doprowadziła do uruchomienia projektu, który ma na celu wykorzystanie ciepła z wygasłego wulkanu Zuidwal do ogrzewania domów w mieście.
Promująca wykorzystanie energii geotermalnej inicjatywa obywatelska Stogef próbuje znaleźć wsparcie dla projektu wśród przedstawicieli lokalnej władzy, którzy aktualnie sprawdzają czy wykorzystanie ciepła z wulkanu jest zgodne ze strategiami zrównoważonego rozwoju.
5. Konferencja Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie już 12-13 października
Chcemy wziąć to w swoje ręce i współpracować z samorządem, bo wszyscy potrzebujemy niezawodnej i niedrogiej energii. I to jest cały pomysł – powiedziała Ynze Salverda ze Stogef.
Stogef chce przekierować ciepło z wygasłego ok. 150 mln lat temu wulkanu położonego pod Morzem Wattowym, u wybrzeży Holandii do domów.
„Wulkan wciąż emituje ciepło. To może być okazja, aby sprawdzić, czy możemy je wykorzystać w użyteczny sposób” – powiedziała Ynze Salverda ze Stogef.
W tej chwili trwają intensywne prace nad projektem.
„Mieszkańcy Bolsward powinni zobaczyć pierwsze efekty naszych działań już w ciągu najbliższych kilku lat” – powiedziała Ynze Salverda.
Energia geotermalna
Systemy ciepłownicze działające w oparciu o ciepło geotermalne to gałąź gospodarki, która w Holandii rozwija się szybko. Szacuje się, że 25% holenderskiego zapotrzebowania na ciepło może ostatecznie zostać zaspokojone przez energię geotermalną. Stąd też Stogef w dłuższej perspektywie liczy na to, że energia geotermalna może pomóc zastąpić gaz ziemny i będzie działać w harmonii z obecnie funkcjonującą infrastrukturą słoneczną i wiatrową.
Biomasa w ciepłownictwie i energetyce
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło: iamexpat.nl; theguardian.com;
zdjęcie: waterlandvanfriesland.nl