Sanok modernizuje źródło wytwarzania ciepła. Trwa jedna z największych inwestycji Sanockiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. Z prezesem SPGK Krzysztofem Jaroszem rozmawia Beata Klimczak.

Reklama

Proszę wytłumaczyć, na czym polega inwestycja przedsiębiorstwa, jaka jest jej skala?

Przedsiębiorstwo będzie realizować budowę kotła na biomasę o mocy 7 MW. Inwestycja ta stanowi pierwszy etap modernizacji źródeł wytwarzania ciepła do miejskiej sieci ciepłowniczej w Sanoku. Celem inwestycji jest obniżenie kosztów uczestnictwa w systemie handlu emisjami oraz osiągnięcie warunku efektywnego systemu ciepłowniczego.

Jednocześnie wzrośnie efektywność wytwarzania ciepła i nastąpi obniżenie emisji zanieczyszczeń do powietrza.


GDZIE KUPIĆ DOBRY PELLET? SPRAWDŹ NA NASZEJ MAPIE!


Kocioł wraz z infrastrukturą towarzyszącą zostanie zlokalizowany na terenie istniejącej ciepłowni przy ul. Kiczury w Sanoku. W zakres inwestycji wchodzą m.in. dostawa i montaż:

  • kotła na biomasę o mocy 7 MW i sprawności min. 88% wraz z urządzeniami i instalacjami około kotłowymi – w tym transportu biomasy oraz odprowadzenia żużla i popiołu,
  • kompletnej gospodarki magazynowej z budynkiem magazynu dobowego, placem składowym i manewrowym oraz drogami wewnętrznymi i przekładkami sieci,
  • instalacji oczyszczania spalin z elektrofiltrem, kominem i kontenerami na popiół,
  • systemu sterowania i wizualizacji procesu oraz pomiaru ciepła,
  • wagi do ładowarki kołowej,
  • układu odgazowania i magazynowania wody uzupełniającej wraz z systemem sterowania, pomiarami i wizualizacją procesu,
  • oraz remont pomieszczenia i elewacji segmentu budynku przewidzianego dla kotła na biomasę.

Jaki jest harmonogram prac?

Umowa z wykonawcą, firmą Instal Warszawa S.A., ma zostać podpisana z końcem sierpnia br. Ma on 18 miesięcy na wykonanie kotła, zatem pierwsze ciepło z biomasy zostanie wprowadzone do sieci ciepłowniczej z końcem I kwartału 2023 r.

Jakie są koszty tej inwestycji?

Cena z oferty wykonawcy to 26,89 mln zł netto. 50% tej kwoty zostanie sfinansowane dotacją, a drugie 50% pożyczką do spłacenia w okresie 15 lat.

Finansowanie zapewnia Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu Ciepłownictwo Powiatowe.

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Tekst: Beata Klimczak
Zdjęcie: SPGK
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE