Biogazownia na odpady rolno-spożywcze oraz inne rolnicze ma powstać na terenie łódzkiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. Przedsiębiorstwo podpisało w tej sprawie porozumienie ze spółkami Veolia Energia Łódź i Veolia Woda Polska. 

Reklama



„Projekt ten stanowi część strategii zrównoważonego rozwoju miasta i firm, odpowiadając na wyzwania związane z redukcją emisji CO2 i wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Jest to również kluczowy element działań mających na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej Łodzi do 2050 roku. Współpraca obejmuje analizę potencjału inwestycyjnego, modelu biznesowego oraz projektowanie instalacji” – poinformowała spółka Veolia Poland.
Nie wiadomo jeszcze jednak kiedy projekt zostanie zrealizowany. Na razie podpisano jedynie porozumienie o współpracy.



Biogaz potrzebuje przemyślanej strategii


Ciepło dla miasta z biogazowni

Biogazownia ma być zlokalizowana na terenach należących do ZWiK w Łodzi w pobliżu oczyszczalni ścieków. Nie będzie to jednak instalacja na osady ściekowe, substratami mają być odpady rolno-spożywcze i rolnicze. 
Projekt zakłada, że instalacja stanie się integralną częścią miejskiego systemu energetycznego. W kogeneracji wytwarzać będzie jednocześnie energię elektryczną i ciepło, przyczyniając się do dywersyfikacji źródeł zaspokajających potrzeby energetyczne miasta i mieszkańców. Wytworzona energia będzie zasilała sieć ciepłowniczą, która jest podstawowym źródłem ciepła w Łodzi.

Łódź bez węgla

Biogazownia w Łodzi to kolejny krok w kierunku nowego modelu energetycznego, w którym odnawialne źródła energii stanowić będą fundament miejskiego systemu energetycznego.

– Współpraca ze ZWiK i Veolia Woda Polska stanowi ważny krok w kierunku stworzenia nowoczesnej infrastruktury energetycznej w Łodzi. To rozwiązanie jest kolejnym już projektem pilotażowym, obok odzysku energii z osadów ściekowych i geotermii, które prowadzimy we współpracy z partnerami w celu poprawy efektywności energetycznej miasta i realizacji celów klimatycznych – skomentowała na portali LinkedIn Anna Kędziora-Szwagrzak, prezes zarządu Veolia Energia Łódź.
Projekt biogazowni będzie również wpisywał się w strategię gospodarki cyrkularnej, zagospodarowując odpady powstające w zakładach, które w swoich procesach technologicznych korzystają z ciepła i energii. Sygnatariusze podpisanego 13 grudnia porozumienia liczą, że inwestycja poprawi efektywność energetyczną całego systemu ciepłowniczego w Łodzi, co przyczyni się do zmniejszenia zapotrzebowania na energię z paliw kopalnych.

Lech Bojarski

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE