Można zainstalować je na miejskich ulicach, w domach lub siedzibach firm, na tarasach, podjazdach, dachach czy balkonach. Solarne chodniki zdobywają popularność w Europie. To nowe węgierskie rozwiązanie zastosowano już w Hiszpanii, a także w Holandii, gdzie chodnik z paneli PV generuje prąd dla Urzędu Miasta Groningen .
Pomysł Węgrów to energooszczędna kostka brukowa z wbudowanym panelem słonecznym. Jak podkreśla producent – firma Patio Solar, rozwiązanie jest „podwójnie zielone”, bo nie tylko generuje czystą energię, ale do jego wykonania wykorzystano także materiały pochodzące z recyklingu. Jeden panel PV generuje około 20 watów energii, ale nie jest to wartość stała, bo im więcej się po nim chodzi, tym więcej energii powstaje. Średnio powierzchnia od 20 do 30 metrów kwadratowych chodnika solarnego może zapewnić wystarczającą ilość energii dla jednego gospodarstwa domowego na Węgrzech na rok.
Dzięki węgierskiej innowacji technologia słoneczna może być częścią nowoczesnej architektury, co przemawia do władz europejskich miast.
Pierwszy chodnik solarny w Hiszpanii
W sierpniu 2021 r. rada miejska Barcelony zainstalowała pierwszy w Hiszpanii chodnik solarny w ramach pilotażowego programu mającego na celu m.in zwiększenie w mieście ilości energii ze źródeł odnawialnych. 50 metrów kwadratowych, antypoślizgowych paneli słonecznych zamontowano w małym parku w dzielnicy Glòries. Instalacja generuje 7 560 kWh rocznie, co zaspokaja zapotrzebowanie na energię trzech gospodarstw domowych.
Platio Solar zapewnia, że ogniwa słoneczne mają taki sam cykl życia jak te stosowane w konwencjonalnych panelach, mimo że są narażone na nacisk i uszkodzenia mechaniczne.
„Podczas procesu certyfikacji CE zostało wykonanych kilka testów w tym zakresie „- powiedziała dla PV Magazine Helga Ruscsák, zauważając, że moduły mają system niskiego napięcia, co sprawia, że chodzenie po nich jest całkowicie bezpieczne.
Solarny chodnik – energia dla ratusza w holenderskim Groningen
Z kolei pod koniec marca 2023 r. w mieście Groningen, na północy Holandii nastąpiło otwarcie chodnika słonecznego o powierzchni 400 m2, który wykonano przy użyciu 2544 kostek brukowych PLATIO. Instalacja zasila ratusz gminy i ma wyprodukować przez rok około 53 000 kWh energii elektrycznej, co równa się rocznemu zapotrzebowaniu na energię 18 przeciętnych holenderskich gospodarstw domowych.
„Ta innowacyjna ścieżka słoneczna przyczynia się do ambicji miasta, aby stać się neutralnym pod względem emisji CO2 do 2035 roku. Produkty PLATIO są podwójnie zrównoważone, ponieważ nie tylko dostarczają zielonej energii, ale są wykonane z plastiku pochodzącego z recyklingu (…) To przykład, jak można wykorzystać przestrzeń w mieście w inteligentny i zrównoważony sposób” – mówił Philip Broeksma, z Rady Energii z Groningen.
Ku zielonej przyszłości
Montaż chodnika solarnego w Groningen jest częścią unijnego projektu Making City, który ma na celu rozwój potencjału innowacyjnych rozwiązań energetycznych prowadzących do osiągnięcia neutralności klimatycznej. To także ambicja założycieli węgierskiego start-upu.
„Marzymy o zielonej przyszłości, w której materiały pochodzące z recyklingu i technologia słoneczna staną się częścią nowoczesnej architektury” – czytamy na stronie producenta. – „Naszym celem jest zaoferowanie odnawialnego źródła energii dla miast, budynków, domów, tym samym utorowanie drogi do bardziej ekologicznej przyszłości”.
Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE