Chcesz produkować pellet? Posłuchaj ekspertów!


Krystyna Stachura-Skierczyńska

audytor Control Union Poland

W ostatnich latach rynek pelletu w Polsce przeżywał wyraźny rozkwit. Wzrosła liczba użytkowników, a co za tym idzie, również producentów granulatu drzewnego. Klienci, zarówno indywidualni, jak i instytucjonalni wiedzą, czym jest pellet i jakimi wyznacznikami należy się kierować, aby mieć gwarancję dobrej jakości kupowanego produktu.

Reklama

Stąd też klienci pytają o ilość popiołu, czystość surowca użytego do produkcji, wilgotność i kaloryczność pelletu – czy też wprost – o posiadany certyfikat, który gwarantuje, że te i inne parametry są pod stałą kontrolą. Wytwórcy i dystrybutorzy pelletu wiedzą już od dawna, że bez certyfikatu nie ma mowy o konkurencyjności na rynkach zagranicznych, stąd też liczba certyfikowanych producentów w ciągu ostatnich 5 lat potroiła się, a jeszcze więcej przybyło certyfikowanych firm handlowych. Jednak w ciągu ostatnich lat proporcja pelletu sprzedawanego na rynku wewnętrznym (około 30% krajowej produkcji w 2018 r.) wzrasta, a wraz z tym wzrasta też świadomość konsumentów odnośnie jego jakości. Także producenci kotłów, którzy myślą przyszłościowo o swoim biznesie, wprowadzili do oferty serie wysokosprawnych certyfikowanych urządzeń spełniających wyśrubowane normy emisyjne, dla których użytkowanie wyłącznie pelletu z certyfikatem jest gwarancją bezpieczeństwa i bezawaryjności.

Mówiąc krótko, dla producenta pelletu uzyskanie certyfikatu ENplus lub DINplus to nie tylko gwarancja dobrego, konkurencyjnego na rynku produktu, ale również skuteczne narzędzie do kontroli całego procesu produkcyjnego. System certyfikacji zawiera szereg wytycznych na temat kluczowych etapów produkcji, mówi wprost, na co należy zwracać szczególną uwagę, jak kontrolować na bieżąco przepływ materiału i jakość pelletu, a także daje przydatne wskazówki odnośnie organizacji całego procesu.


Dariusz Goliński

właściciel Tars Automation

Inwestorzy w coraz większym stopniu dostrzegają korzyści płynące z automatyzacji ich przedsiębiorstw. Z rynku wypierane zostają systemy oparte o tradycyjne przekaźniki i sterowanie manualne. Zastępują je sterowniki PLC, panele dotykowe HMI jak i systemy SCADA sterujące i nadzorujące przebieg procesu produkcyjnego.

Dotychczasowi operatorzy linii stają się nadzorcami procesu produkcyjnego przez co ich praca jest lżejsza i bardziej wydajna. Lepsza kontrola procesu pozwala na uzyskiwanie pelletu o stabilnych parametrach oraz spełnienie wysokich standardów jakościowych jakie są wymagane przy produkcji certyfikowanego pelletu.


Paweł Pawłowski

Biofuels Sales Director Barlinek S.A., pelet.com.pl

Dynamika wzrostu cen na rynku globalnym jak i lokalnym, dotyka nas wszystkich jako konsumentów. Ceny drewna, stali, opakowań w ujęciu procentowym poszybowały w górę. To czas trudnych, ale i koniecznych decyzji, również dla producentów pelletu, którzy w okresie wiosenno-letnim zazwyczaj obniżali ceny, a dziś zmuszeni są do ich podwyżek.

Choć podnoszenie cen dotyczy wszystkich „graczy” na rynku polskim, to moim zdaniem kluczowy jest dzisiaj dostęp do surowca. To determinuje sytuację rynkową i w perspektywie lat, może oznaczać, że niektórzy z producentów, będą zmuszeni do wstrzymania produkcji lub do zamknięcia zakładów. Ważna jest również kwestia, jak trend windowania cen wpłynie na politykę cenową producentów na rynku europejskim. Czy różnice będą się pogłębiać pomiędzy krajami UE, a producentami ze Wschodu?

Na krajowym rynku kluczową sprawą będzie, czy różnica w cenach ogrzewania gazem, węglem pozostanie na stabilnym poziomie oraz, co nawet ważniejsze, jakie będzie tempo wprowadzania ustaw promujących biomasę stałą jako OZE. Mam nadzieję i wierzę, że troska i dbałość o zdrowie i życie obywateli naszego kraju, przyczyni się do jak najszybszego promowania czystego źródła energii, a tym samym rozwoju rynku dla producentów pelletu. Oczywiście tego o najlepszych parametrach, czyli certyfikowanego, oferowanego przez renomowanych producentów, którzy budują swoją pozycję rynkową latami, oferując produkty najlepszej jakości.


Giovanni Pavan

ekspert, właściciel Pavan Consulting s.r.l.

Czynniki stymulujące inwestycje w fabryki pelletu to: a) stabilna polityka energetyczna realizowana w kierunku wykorzystania energii odnawialnej; b) wewnętrzna (krajowa) i unijna polityka wspierania tych inwestycji specjalną polityką fiskalną; c) polityka leśna gwarantująca dostępność surowców i w konsekwencji stabilne ceny surowców.

Obecnie zachodzące zmiany w przedsiębiorstwach mają na celu obniżenie kosztów eksploatacji. Są one ważniejsze od inwestycji, ponieważ są kosztami dziennymi, tymczasem dobra inwestycja to wyższa wydajność i obniżenie kosztów funkcjonowania. Obniżenie kosztów eksploatacji oznacza: a) eliminację konieczności stosowania dodatków (najczęściej stosowana jest skrobia lub mąka); b) zmniejszenie udziału energii na każdą wyprodukowaną tonę; c) wyższą automatyzację; d) wzrost wydajności jako stosunek między nominalnymi godzinami produkcji, a rzeczywistymi godzinami produkcji; e) zwiększenie elastyczności instalacji w stosunku do materiałów wejściowych.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcie: Shutterstock
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE