Jak podaje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego baza danych w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków sukcesywnie się zapełnia. GUNB przygotował specjalny ranking, w którym można sprawdzić jak gminy radzą sobie w zgłaszaniu deklaracji dotyczących źródeł ciepła. Okazuje się, że duże miasta nie wypadają najlepiej.

Reklama

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków została uruchomiona 1 lipca ubiegłego roku. Każdy właściciel domu lub lokalu użytkowego ma obowiązek zgłoszenia źródła ciepła. Jak wstępnie szacowano spis powinien objąć 5-6 milionów budynków. Do 25 stycznia wpłynęło 1 218 409 deklaracji.

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zaznacza, że choć deklaracje składane są przez właścicieli i zarządców budynków, spory udział mają gminy, które starają się rozpropagować informacje wśród mieszkańców i nagłaśniać nowy obowiązek w kampaniach informacyjnych.


Zarejestruj się na III Konferencję Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie


10 najlepszych gmin

W publikowanym przez GUND rankingu widać dobrze, na jakim etapie jest dana gmina i ile źródeł ciepła zostało już zgłoszonych do ewidencji. Co ciekawe najbardziej zmobilizowani są mieszkańcy małych miejscowości. Na 10 pierwszych pozycji w rankingu znalazła się tylko jedna gmina miejska.  Reszta to gminy wiejskie. Pierwsza dziesiątka w globalnym zestawieniu plasuje się następująco:

źródło: GUNB

Ranking

W rankingu gmin każdy użytkownik może sprawdzić, gdzie złożono zarówno najwięcej, jak i najmniej deklaracji. Zestawienia są przygotowywane w ujęciu globalnym, jak również z podziałem na województwa. Na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego znajdziemy też ranking podzielony na miasta poniżej 10 tys. budynków (punktów adresowych), 10-50 tys. i powyżej 50 tys.


Gdzie kupić dobry pellet? Sprawdź na mapie.


Duże miasta

W zestawieniu dużych miast pierwsza piątka to: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Łódź. Żadnemu z nich nie udało się zgromadzić więcej niż 13 proc. deklaracji. W porównaniu z gminami, które znalazły się na szczycie listy gromadząc ok. 70 proc. zarejestrowanych zgłoszeń, wynik nie jest imponujący.

Termin składania deklaracji

Warto pamiętać, że termin składania deklaracji, ustalony na 12 miesięcy, upływa z końcem czerwca 2022 r. Ale tylko dla istniejących już budynków. Właściciele nowo powstałych budynków mają na rejestrację w systemie 14 dni od uruchomienia nowego źródła ciepła. Brak deklaracji we wskazanym terminie będzie skutkował mandatem, który może wynieść od 500 zł do nawet 5 tys. zł.

 

Magazyn Biomasa. Sprawdź poniżej:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE