19 stycznia 2023 roku Lafarge oraz Innovation Fund (Agencja Europejska CINEA) podpisały umowę na dofinansowanie projektu Kujawy Go4ECOPlanet. Dzięki temu cementownia Kujawy będzie zeroemisyjna.

Innowacyjne technologie są niezbędne do ograniczania emisji z procesów produkcyjnych, np. rozkładu węglanu wapnia podczas wytwarzania klinkieru cementowego. Wszelkie działania, w połączeniu z wychwytywaniem CO2, mogą znacząco się przełożyć na obniżenie śladu węglowego betonu i sektora budowlanego.

Reklama

Cementownia Kujawy będzie zeroemisyjna

To rozwiązanie jest pierwszą technologią CCS w Europie z całkowitym wychwyceniem emisji dwutlenku węgla. Instalacja zamontowana w cementowni Kujawy będzie oparta na technologii Cryocap™ FG firmy Air Liquide oddzielającej dwutlenek węgla z gazów emitowanych do atmosfery. Proces będzie polegał na wychwyceniu, skropleniu i przetransportowaniu CO2 koleją do punktu przeładunkowego w porcie morskim. Stamtąd będzie dostarczane statkami na Morze Północne i wtłaczane do wyeksploatowanego pola naftowego w celu trwałego składowania.

Część środków na realizacje inwestycji pochodzi z funduszy UE w ramach programu Innovation Fund. Finansowana jest m.in. z wpływów uprawnień do emisji CO2 w ramach systemu handlu emisjami (ETS). Dofinansowanie UE wynosi 228 mln euro. Łączna kwota kosztów poniesionych na projekt przez 10 lat to 380 mln euro, z czego 265 mln euro to koszty inwestycyjne (CAPEX).


Carbon capture – czytaj więcej!


Działania Lafarge

To kolejna i największa inwestycja Lafarge w Polsce w nowe technologie. Firma już od wielu lat prowadzi szereg inwestycji w unowocześnienie produkcji materiałów budowlanych wpływających na ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Do tej pory wprowadziła niskoemisyjne cementy (ECOPlanet) oraz betony (ECOPact). Zwiększyła też wykorzystanie paliw alternatywnych pochodzących z odpadów niepoddających się recyklingowi oraz materiałów zdekarbonizowanych jako surowce w celu obniżenia emisji przy produkcji klinkieru.

Na najbliższy rok zaplanowano działania finalizujące umowy z partnerami projektu. Uruchomienie instalacji ustalono na 2027 rok. Od tego momentu, jako pierwsza w Polsce oraz jedna z pierwszych w Europie, cementownia Kujawy będzie wychwytywać 100% emisji CO2.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: Lafarge

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE