Cementownia Kujawy będzie zeroemisyjna! Projekt Go4ECOPlanet

Cementownia kujawy będzie zeroemisyjna

19 stycznia 2023 roku Lafarge oraz Innovation Fund (Agencja Europejska CINEA) podpisały umowę na dofinansowanie projektu Kujawy Go4ECOPlanet. Dzięki temu cementownia Kujawy będzie zeroemisyjna.

Innowacyjne technologie są niezbędne do ograniczania emisji z procesów produkcyjnych, np. rozkładu węglanu wapnia podczas wytwarzania klinkieru cementowego. Wszelkie działania, w połączeniu z wychwytywaniem CO2, mogą znacząco się przełożyć na obniżenie śladu węglowego betonu i sektora budowlanego.

Cementownia Kujawy będzie zeroemisyjna

To rozwiązanie jest pierwszą technologią CCS w Europie z całkowitym wychwyceniem emisji dwutlenku węgla. Instalacja zamontowana w cementowni Kujawy będzie oparta na technologii Cryocap™ FG firmy Air Liquide oddzielającej dwutlenek węgla z gazów emitowanych do atmosfery. Proces będzie polegał na wychwyceniu, skropleniu i przetransportowaniu CO2 koleją do punktu przeładunkowego w porcie morskim. Stamtąd będzie dostarczane statkami na Morze Północne i wtłaczane do wyeksploatowanego pola naftowego w celu trwałego składowania.

Część środków na realizacje inwestycji pochodzi z funduszy UE w ramach programu Innovation Fund. Finansowana jest m.in. z wpływów uprawnień do emisji CO2 w ramach systemu handlu emisjami (ETS). Dofinansowanie UE wynosi 228 mln euro. Łączna kwota kosztów poniesionych na projekt przez 10 lat to 380 mln euro, z czego 265 mln euro to koszty inwestycyjne (CAPEX).


Czytaj też: W kierunku zeroemisyjnej energetyki. PGE otworzyła Centrum Badań i Rozwoju GOZ


Działania Lafarge

To kolejna i największa inwestycja Lafarge w Polsce w nowe technologie. Firma już od wielu lat prowadzi szereg inwestycji w unowocześnienie produkcji materiałów budowlanych wpływających na ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Do tej pory wprowadziła niskoemisyjne cementy (ECOPlanet) oraz betony (ECOPact). Zwiększyła też wykorzystanie paliw alternatywnych pochodzących z odpadów niepoddających się recyklingowi oraz materiałów zdekarbonizowanych jako surowce w celu obniżenia emisji przy produkcji klinkieru.

Na najbliższy rok zaplanowano działania finalizujące umowy z partnerami projektu. Uruchomienie instalacji ustalono na 2027 rok. Od tego momentu, jako pierwsza w Polsce oraz jedna z pierwszych w Europie, cementownia Kujawy będzie wychwytywać 100% emisji CO2.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: Lafarge

This post is also available in: polski