Koncern HeidelbergCement i powiązana z nim kapitałowo Grupa Górażdże wezmą udział w projekcie ACCSESS i pilotażowo wdrożą technologię wychwytywania, wykorzystania i składowania dwutlenku węgla (CCUS). Inicjatywa koordynowana jest przez norweską spółkę Sintef Energi AS angażuje aż 18 partnerów przemysłowych i organizacji badawczych, a łączna wartość projektu wynosi 18 mln euro.

Innowacyjny projekt

Instalacja wykorzystująca technikę wychwytywania CO2 z gazów spalinowych po procesie spalania powstanie na terenie cementowni Górażdże w Polsce. Inwestycja będzie pierwszym tego typu projektem realizowanym w kraju i ma stanowić istotny element wspierający strategię Grupy w kontekście redukcji śladu węglowego.

Reklama

Carbon capture – czytaj więcej!

Krok w kierunku ograniczenia emisji CO2

Rozwój technologii CCUS jest kluczowym elementem strategii koncernu HeidelbergCement, a także wchodzących w jego skład spółek zależnych, w zakresie dążenia do neutralności emisyjnej. Udział w projekcie ACCSESS stanowi potwierdzenie tych założeń i jest także ważnym krokiem w kierunku ograniczenia emisji dwutlenku węgla na terenie całego regionu. W inicjatywę koordynowaną przez firmę Sintef Energi AS z Norwegii zaangażowanych jest aż 18 partnerów przemysłowych i organizacji badawczych, a łączna wartość projektu wynosi 18 mln euro (aż 15 mln euro stanowi dofinansowanie pochodzące z unijnego programu Horyzont 2020).

– Aspekt zrównoważonego rozwoju oraz redukcja śladu węglowego są dla nas bardzo istotne i stanowią fundament podejmowanych decyzji biznesowych. Wierzę, że rozpoczęty właśnie innowacyjny projekt zbliży nas jeszcze bardziej do tego celu – zauważa Andrzej Reclik, Prezes Zarządu Górażdże Cement S.A i dodaje, że inwestycja jest częścią większego projektu, który zasięgiem będzie obejmował także inne zakłady należące do koncernu HeidelbergCement i zostanie zrealizowany zgodnie z precyzyjnie określonym planem.


Czytaj też: Powstanie technologia utylizacji paneli fotowoltaicznych?


HeidelbergCement – trzy filary

Udział koncernu HeidelbergCement w projekcie będzie obejmował trzy filary. Uruchomienie instalacji na terenie cementowni Górażdże w Polsce to tylko pierwszy z planowanych kroków. W kolejnym koncern przeprowadzi szczegółowe studium w celu zbadania optymalnej integracji działającej już jednostki wychwytywania dwutlenku węgla w zakładzie w Hanowerze w Niemczech, które pozwoli określić dobre praktyki w tym zakresie. Trzeci etap projektu stanowić będzie natomiast praca nad stworzeniem ram prawnych i organizacyjnych dla efektywnego systemu transportu CO2 z Europy kontynentalnej do składowisk znajdujących się na Morzu Północnym – wspólnego projektu firm naftowych i gazowych Equinor, Shell i TotalEnergies. Projekt ACCSESS ma trwać 48 miesięcy, od maja 2021 do kwietnia 2025 roku.

– Udział w projekcie ACCSEES oraz testy prowadzone w ramach instalacji, która powstanie na terenie cementowni Górażdże, pomoże stać się HeidelbergCement liderem w procesie redukcji emisji dwutlenku węgla do atmosfery oraz dostarczy ważnych informacji na temat efektywności procesu przechwytywania – podsumowuje dr Dominik von Achten, Prezes Zarządu HeidelbergCement.

Dominik von Achten dodaje również, że będzie to jednocześnie potwierdzenie strategii prowadzonej przez Grupę dotyczycącej rozszerzenia technologii CCUS na pozostałe zakłady w Europie Środkowo-Wschodniej.

Czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE