Zachodniopomorska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) i komórka Szefa KAS ds. STIR wykryły kolejnych uczestników grupy przestępczej, która nielegalnie obracała olejem roślinnym. Na rachunkach bankowych tym razem zablokowano 1,4 mln zł. Szacowana strata budżetu państwa to prawie 37 mln zł.


REKLAMA

Reklama

Łańcuch podmiotów, w tym buforów, w karuzeli podatkowej zajmującej się obrotem olejami roślinnymi, okazał się być dłuższy niż przypuszczano jeszcze jakiś czas temu, przy poprzedniej akcji KAS.

Pod koniec sierpnia 2020 r. 95 funkcjonariuszy i pracowników z zachodniopomorskiej KAS weszło jednocześnie do 26 wytypowanych miejsc. Działania przeprowadzono w 6 województwach: dolnośląskim, małopolskim, mazowieckim, pomorskim, śląskim i wielkopolskim. Podczas przeszukań siedzib firm i miejsc zamieszkania osób, które brały udział w nielegalnej działalności, zabezpieczono dokumenty, elektroniczne nośniki danych i telefony. Dowody wskazują na fikcyjną produkcję towaru i pozorne obroty między uczestnikami transakcji, które służyły unikaniu płacenia VAT i zmianie tożsamości towaru.

Tym razem – na poczet uszczupleń podatkowych – na rachunkach bankowych zabezpieczono 1,4 mln zł.

Straty budżetu to 37 mln zł

Trwają kontrole celno-skarbowe uczestników karuzeli. 3 spółki wykreślono z rejestru podatników VAT.

W trakcie dotychczasowych działań na rachunkach bankowych zablokowano łącznie ponad 4 mln zł, a szacowana strata budżetu państwa to prawie 37 mln zł.

Śledztwo prowadzi Prokuratura Regionalna w Lublinie.

To tylko fragment artykułu. Cały znajdziesz w magazynie Zielona gmina. W internecie za darmo!


Inne wydania magazynu Zielona Gmina znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i sprawdź!

Źródło: KAS
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE