Budowa biogazowni to szereg procedur administracyjno-budowlanych. Można go skrócić decydując się na instalację o mocy do 500 kW. W takim przypadku powierzchnia całej inwestycji nie może przekroczyć 1 ha. To z kolei pozwoli inwestorowi pominąć etap uzyskania decyzji środowiskowej.

Warsztaty biogazowe

Reklama

Uzyskanie tzw. decyzji środowiskowej to czasochłonny i z reguły wieloaspektowy etap. Potencjalnych inwestorów biogazowych może odstraszyć cały proces związany z procedurami i dokumentacją, niezbędny do rozpoczęcia budowy. Dlatego wielu z nich decyduje się na biogazownię o mocy do 500 kW. Taka instalacja nie wymaga wykonania raportu oddziaływania na środowisko.

WARSZTATY „BIOGAZOWNIA OD A DO Z” – REJESTRACJA

Kolejny krok to określenie czy grunt pod biogazownie posiada miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Na terenach wiejskich, gdzie z reguły powstają biogazownie rolnicze, najczęściej wystarcza uzyskanie warunków zabudowy. Następnie  do odpowiedniego starostwa powiatowego należy złożyć wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. Tu warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia wyspecjalizowanej firmy. To ważne, bo projekt budowlany zawiera szczegółowe informacje dot. technologii – jakiekolwiek zmiany w tym zakresie oznaczają zmiany pozwolenia na budowę.

Co jeszcze jest kluczowe z punktu widzenia początkującego inwestora?

  • wybór lokalizacji,
  • zabezpieczenie dostaw substratów,
  • dostępność przyłącza energetycznego,
  • dojazd do obiektu,
  • pomoc firmy specjalizującej się w budowie biogazowni.

Wszystkie powyższe aspekty będę omawiane podczas majowych warsztatów online „Biogazownia od A do Z”. To kolejna edycja webinaru dla osób zainteresowanych produkcją biogazu.

Szczegóły dotyczące programu

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:


Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE