Nadchodzą lepsze czasy dla biogazowników, a przynajmniej dla potencjalnych inwestorów zainteresowanych budową biogazowni – wynika z informacji, jakie nasza redakcja otrzymała z  Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Skąd będzie można starać się o dofinansowanie?


Oto mapa biogazowni rolniczych w Polsce!


Jak nas informuje Renata Kania-Miętusiewicz, naczelnik Wydziału Obsługi Medialnej Departamenut Informacji i Komunikacji Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi aktualnie źródłem wsparcia budowy biogazowni rolniczych jest program Agroenergia, realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Reklama

– Zgodnie z informacją ze strony internetowej NFOŚiGW na przełomie czerwca i lipca planowane jest ogłoszenie naboru dla przedsięwzięć polegających na zakupie i montażu biogazowni rolniczej o mocy nie większej niż 500 kW wraz z towarzyszącą instalacją wytwarzania biogazu rolniczego – informuje Renata Kania-Miętusiewicz. – Wsparcie może uzyskać osoba fizyczna lub osoba prawna, będąca właścicielem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych zawiera się w przedziale od 1 ha do 300 ha.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie NFOŚiGW.

Zakończyła się możliwość uzyskania wsparcia na budowę biogazowni rolniczych w ramach regionalnych programów operacyjnych na lata 2014-2020 oraz z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

– W perspektywie finansowej 2021-2027 wsparcie budowy biogazowni rolniczych będzie możliwe prawdopodobnie ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, a także z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko, będącego kontynuacją Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020- dodaje Renata Kania-Miętusiewcz.

Natomiast w projekcie Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 planowane jest wsparcie mikroinstalacji biogazu rolniczego. Aktualnie trwają uzgodnienia i konsultacje ww. dokumentów, zatem nie jest możliwe podanie szczegółowych informacji na temat zasad wsparcia.

Rynek Biogazu – listopad 2020 i inne wydania znajdziesz tutaj. Sprawdź koniecznie, dlatego że warto!

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE