Odrobina blasku czasem nie zaszkodzi. Szczególnie w okolicy Sylwestra. Wtedy to wyjątkowo chętnie sięgamy po kosmetyki czy gadżety z dodatkiem brokatu, który przecież wykonany jest z toksycznych materiałów i ma zgubny wpływ na środowisko. Ale być może już wkrótce będziemy mogli błyszczeć do woli nie troszcząc się jednocześnie o planetę. A to dzięki naukowcom z Cambridge, którzy opracowali trwały, pozbawiony plastiku brokat.

Zrównoważony brokat z celulozy?

Opracowany przez zespół z Univesyty of Cambridge zrównoważony, pozbawiony plastiku brokat ma być wykorzystywany głównie do użytku w przemyśle kosmetycznym. A co najważniejsze nie pozostawia negatywnych dla środowiska skutków. Powstaje z celulozy występującej w roślinach, owocach, warzywach i miazdze drzewnej.

Reklama

Celuloza z pulpy drzewnej

Naukowcy z University of Cambridge znaleźli sposób na wyprodukowanie zrównoważonego, nietoksycznego, wegańskiego i biodegradowalnego brokatu z celulozy – głównego budulca ścian komórkowych roślin, owoców i warzyw. Zrównoważony brokat błyszczy tak samo, jak oryginał. Choć wykorzystanie celulozy nie jest nowością, naukowcom udało się stworzyć metodę do wykorzystania jej na skalę przemysłową. Może to skutkować  nieodległą komercjalizacją dokonań zespołu badaczy z Cambridge.

„Przeprowadzona demonstracja procesu produkcyjnego na sprzęcie komercyjnym jest ważnym krokiem w kierunku udostępnienia nowego materiału poza laboratorium” – czytamy w komunikacie Uniwersytetu.


Czytaj też: Drugie życie wypitej kawy. Brykiet z odpadów kawowych


Biodegradowalne, wolne od plastiku i nietoksyczne

Od wielu lat grupa badawcza pozyskuje celulozę z pulpy drzewnej i przekształca ją w błyszczące, kolorowe materiały, które mogłyby zastąpić toksyczne pigmenty stosowane w wielu produktach, takich jak farby i kosmetyki.

„Zwykłe pigmenty, takie jak brokat, nie są produkowane w sposób zrównoważony” – powiedziała profesor Silvia Vignolini z Wydziału Chemii im. Yusufa Hamieda w Cambridge. – „Dostają się do gleby, oceanów i przyczyniają się do ogólnego poziomu zanieczyszczenia. Konsumenci zaczynają zdawać sobie sprawę, że chociaż brokat jest fajny, to jednocześnie szkodzi środowisku”.

Powstałe w efekcie pracy naukowców cząstki są biodegradowalne, wolne od plastiku i nietoksyczne. Ponadto proces ich powstawania jest znacznie mniej energochłonny niż metody konwencjonalne.

Rewolucja w przemyśle kosmetycznym

„Wierzymy, że ten produkt może zrewolucjonizować przemysł kosmetyczny, zapewniając w pełni zrównoważony, biodegradowalny i wegański pigment i brokat” – powiedziała Silvia Vignolini.

Jak zapewniają badacze, wciąż jeszcze potrzebna jest dalsza optymalizacja procesu. Niemniej jednak naukowcy mają nadzieję stworzyć firmę typu spin-out, aby wkrótce wprowadzić na rynek zrównoważony i biodegradowalny brokat z celulozy.

Rynek biogazu i biometanu – najnowszy numer:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło i zdjęcie: Universyty of Cambridge

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE