„EcoBean to projekt napędzany kawą. Dosłownie.” – tak o swoim innowacyjnym koncepcie piszą autorzy – naukowcy z Politechniki Warszawskiej, którzy fusy z kawy zamieniają w zieloną energię.

EcoBean – brykiet z odpadów kawowych

Naukowcy Politechniki Warszawskiej i autorzy projektu EcoBean wymyślili sposób na zagospodarowanie odpadów pozostałych po wypiciu kawy, które w innym wypadku trafiłyby na wysypisko śmieci. Produkują z nich brykiet zamieniając tym samym w czystą, zieloną energię.

Reklama

100 kawiarni produkuje rocznie 180 ton

Jak podają autorzy projektu już z 25 filiżanek kawy może powstać 1 kawowy brykiet. To za mało? Niekoniecznie. Analizując spożycie kawy w kawiarniach i przekładając je na ilość powstałych odpadów okazuje się, że to całkiem sporo. 100 kawiarni sieciowych produkuje rocznie 180 ton odpadów kawowych, z których można wytworzyć aż 500 000 brykietów kawowych. A przecież kawę pijemy nie tylko w kawiarniach!

– Spójrzmy na średniej wielkości biuro, zatrudniające powiedzmy 20 osób, w którym każdy wypija pół kilograma kawy w miesiącu, wówczas łącznie otrzymamy 10 kilogramów zaparzanej kawy miesięcznie. A teraz przełóżmy to na duży obrazek. – mówił Kacper Kossowski, założyciel EcoBean. – W Polsce w biurach pracuje mniej więcej 1 000 000 osób. Jeżeli założymy nawet, że tylko połowa z nich wypija wspomniane pół kilograma kawy, to otrzymamy około 250 ton kawy miesięcznie, czyli ponad 3000 ton rocznie! To ogromna ilość odpadów, które można i warto przetworzyć.

Zielona energia z odpadów kawowych

Zespół EcoBean tworzą profesjonaliści z Politechniki Warszawskiej, którzy opracowali technologię produkcji brykietów kawowych. Sami tak opisują swoją misję:

„Naszym celem jest zbieranie tysięcy ton odpadów kawowych i przetwarzanie ich na zieloną energię.”

Do tej pory fusy z kawy wykorzystywano jako nawóz dla roślin. Były używane także w kosmetologii, a nawet do produkcji naczyń – kubków i filiżanek do kawy. Jednak przetwarzanie ich w materiał do rozpalania ognia w postaci brykietu to pomysł, który przedtem się nie pojawił.


Czytaj też: British Airways jako pierwsza linia lotnicza na świecie wykorzysta paliwo roślinne


Co to za brykiet?

Brykiety kawowe są odnawialnym źródłem energii wytwarzanej lokalnie z odpadów kawowych. Przeznaczone do kominków i grilli wytwarzają więcej energii i, jak zapewniają autorzy projektu, palą się dłużej niż brykiety drzewne. Poza tym odzysk odpadów kawowych pozwala na redukcję gazów cieplarnianych i daje kawie drugie życie.

Zespół EcoBean współpracuje z wieloma podmiotami, by pozyskać surowiec do produkcji brykietu. Dostawcami Ecobean mogą być palarnie kawy, stacje benzynowe, dworce kolejowe, hotele, lotniska czy parki biurowe. Ale największe ilości odpadów kawowych może wygenerować branża HoReCa .

Jak to się robi?

Pozyskane odpady kawowe przewożone są na Politechnikę Warszawską, gdzie powstaje brykiet.

– Sam proces przygotowania, czyli brykietowania, jest zbliżony do tego który, stosuje się w przypadku brykietów konwencjonalnych i polega na sprasowaniu odpadów zmieszanych w odpowiednich proporcjach – tłumaczył Kacper Kossowski.

Dzięki ponownemu wykorzystaniu odpady kawowe nie trafiają prosto na wysypisko śmieci, gdzie emitują ogromne ilości metanu i dwutlenku węgla, ale są bazą do powstania zielonej energii. Ponadto autorzy projektu podkreślają wysoką wydajność brykietów kawowych, które pod tym względem oceniają lepiej niż konwencjonalny brykiet.

– Odpad kawowy może być doskonałym biopaliwem i do tego jeszcze wysoce energetycznym. Nasze brykiety kawowe dają więcej ciepła i wyższą temperaturę niż brykiety drzewne. Standardowo dziś jest to 15–17 tys. kJ/kg, nasze mogą dojść nawet do 19–21 tys. – podkreśla w rozmowie z Newseria Innowacje Marcin Koziorowski, prezes EcoBean. – Można to paliwo doskonale wykorzystać do ogrzewania, chociażby fabryk, obiektów przemysłowych, po prostu wytwarzania ciepła, które może być zastosowane w przemyśle.

Magazyn Biomasa. Sprawdź poniżej:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

zdjęcie: Getty Images

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE