W rafinerii BP w Lingen morska energia wiatrowa produkowana przez Orsted będzie zasilać zielony elektrolizer wodoru o mocy 50 MW. Ma on produkować 9 000 ton paliwa rocznie.
Kongresy biogazu i biometanu w tym roku w internecie! Sprawdź szczegóły!
– Wodór będzie odgrywał coraz większą rolę w zaspokajaniu zapotrzebowania na energię w dekarbonizującym świecie – powiedział Dev Sanyal, wiceprezes BP ds. gazu i niskoemisyjności.
Rafineria w Lingen, zlokalizowana na zachodzie kraju, już produkuje „szary wodór” – który jest wytwarzany przy użyciu gazu ziemnego i wiąże się z emisjami – a BP twierdzi, że nowe przedsięwzięcie będzie w stanie zastąpić 20 proc. tego wodoru ekologicznym.
Dzięki przedsięwzięciu uda się uniknąć emisji 80 000 ton ekwiwalentu dwutlenku węgla każdego roku.
Firma BP zobowiązała się do osiągnięcia zerowej emisji netto we wszystkich swoich działaniach do 2050 r. A to przedsięwzięcie – pierwszy pełnowymiarowy projekt produkcji ekologicznego wodoru BP – jest uważany za wczesny krok w kierunku szerszego wdrożenia tej technologii w całej jej działalności.
Orsted i BP złożyli wniosek o dofinansowanie projektu z Funduszu Innowacji UE , programu mającego na celu przyspieszenie innowacji niskoemisyjnych, szczególnie w energochłonnych gałęziach przemysłu.
Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!