Budowa dwóch nowych bloków gazowych w Poznaniu to kolejny znaczący krok firmy Veolia w konsekwentnie realizowanej strategii odejścia od węgla. Technologia będzie przystosowana do wykorzystania wodoru i biometanu.

Reklama

Dekarbonizacja Poznania

Veolia Energia Poznań od 2012 r. zainicjowała szereg innowacyjnych rozwiązań, które wpłynęły na zmniejszenie zużycia węgla oraz ograniczenie emisji CO2. Ambitny plan transformacji ekologicznej nie byłby możliwy bez zaangażowania partnerów takich, jak Aquanet, Volkswagen Poznań, Innargi oraz Siemens Energy. Veolia od wielu lat ściśle współpracuje również z Urzędem Miasta Poznania.

 Do zbudowania prawdziwie zielonego miasta, konieczne jest zaangażowanie wszystkich zainteresowanych stron. Dlatego realizujemy projekt „Poznań z Energią”. Poznań razem z Veolią i Aquanetem w ramach interdyscyplinarnego zespołu wypracowuje rozwiązania w zakresie polityki energetycznej miasta. Do najważniejszych zadań zespołu należy współpraca w zakresie transformacji energetycznej, promowanie rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz działania zachęcające do oszczędzania energii – stwierdził Jacek Jaśkowiak, Prezydent Poznania.

Dzięki zaawansowanym technologiom do 2030 r. Poznań wysunie się na pozycję lidera wśród polskich miast w pokonywaniu wyzwań związanych z kryzysem klimatycznym.

 Nasza wizja transformacji energetycznej jest zgodna z zakładanymi celami klimatycznymi, ujętymi w unijnych regulacjach, takich jak pakiet “Fit for 55”. Jego postulaty skierowane są na redukcję emisji gazów cieplarnianych, rozwój odnawialnych źródeł energii i zrównoważonego gospodarowania zasobami. Stanowią kluczowy element naszej strategii, która zakłada całkowitą redukcję CO2 i osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 r. Jesteśmy dumni z konsekwentnie realizowanych projektów dekarbonizacyjnych. – tłumaczył Frédéric Faroche, Prezes Zarządu oraz Dyrektor Generalny Grupy Veolia w Polsce.


Czytaj również: Veolia stawia na biometan 


Nowoczesne bloki gazowe 

Veolia zdecydowała się na budowę dwóch bloków gazowych w Poznaniu. Instalacje będą wyposażone w nowoczesne turbiny SGT-800, które umożliwiają współspalanie wodoru i ich dalszą modernizację w kierunku całkowitego przejścia na wodór. Innowacyjna technologia pozwoli również na wykorzystanie biometanu, którego potencjał jest w Polsce rozwijany.

 Planowane uruchomienie nowych bloków gazowych o łącznej mocy cieplnej do 214 MW i mocy elektrycznej do 114 MW, nastąpi na przełomie 2024 i 2025 r. Już za niespełna dwa lata Poznań zyska nie tylko nowoczesne i ekologiczne źródła energii, ale będzie też przygotowany technologicznie do wykorzystania wodoru. W połączeniu z innymi dotychczasowymi i planowanymi projektami w rozwój technologii odzysku energii i podnoszenia efektywności energetycznej, konsekwentnie budujemy system oparty na poszanowaniu zasobów w interesie mieszkańców i środowiska  powiedział Jan Pic, Prezes Zarządu Veolia Energia Poznań S.A.

Biomasa i paliwa alternatywne

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło i zdjęcie: Veolia

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE