Japoński start-up zajmujący się eksploracją kosmosu dokonał przełomu. Testuje zupełnie nowy prototyp rakiety zasilanej przez… krowi placek. Paliwo zostało pozyskane od lokalnych rolników zajmujących się hodowlą bydła mlecznego.
Japończycy z pomysłem
Eksperyment przeprowadzono w japońskim miasteczku Taiki, znajdującego się w rejonie wiejskim. Jak podaje Business Insider India, efektem tej próby był wybuch niebiesko-pomarańczowego płomienia, który pojawił się na 10 sekund.
Czytaj też: Czy biogazownia śmierdzi? To pytanie wraca jak bumerang
Projekt powstał z inicjatywy firmy Interstellar Technologies we współpracy z Air Water. Dyrektor generalny przedsiębiorstwa, Takahiro Inagawa, podkreślił zalety tego paliwa rakietowego, wśród których wymienić można jego lokalną produkcję, niskie koszty wytwarzania oraz wysoką wydajność. Początkowo krowi placek przekształcono w biogaz, by ostatecznie firma Air Water przekonwertowała uzyskany produkt na paliwo kosmiczne.
Rolnicy biorą udział w projekcie kosmicznym
W eksperymencie udział wziął Eiji Mizushita, rolnik posiadający ponad 900 sztuk bydła mlecznego. Dysponuje on zautomatyzowanym systemem, który przetwarza obornik w biogaz oraz poferment. Sprzedaż bazy do dalszej produkcji paliwa rakietowego nie przyniosła mu dużego dochodu, jednak już sam udział w projekcie dał mu ogrom satysfakcji. Opowiada się on za odpowiednim gospodarowaniem obornikiem, a także postuluje, by rząd i społeczeństwo wspierały rozwiązania z zakresu OZE.
Czytaj też: Czy Twoje substraty do biogazowni wystarczą, aby zasilić instalację?
Tak innowacyjny projekt może nie tylko przyczynić się do eksploracji kosmosu, ale również obniża wpływ rolnictwa na środowisko. A to właśnie z tego sektora pochodzi 14% światowej emisji gazów cieplarnianych. Jest to w gruncie rzeczy próba wykorzystania biometanu jako paliwa do podróży kosmicznych.
Pomimo niepowodzeń japońskiej misji „Moon Sniper”, pomyślny test silnika rakietowego napędzanego obornikiem, stanowi obiecujący rozwój krajowego programu kosmicznego i potencjalne rozwiązanie światowego kryzysu energetycznego.
Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!
Zdjęcie: Freepik/Vecstock
Źródło: Business Insider India
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE