Biomasa wraca do łask. Sytuacja na wschodzie Europy przyczyniła się do pewnego przewartościowania w zakresie paliw, a także odnawialnych źródeł energii. Notowania biomasy wyraźnie poszły w górę.


Reklama

– Konflikt za naszą wschodnią granicą zmienił nam wszystkim kalkulacje. Wszystkie państwa zaczęły rekalkulacje własnych zamierzeń i dywersyfikację źródeł. Bioenergia, energia pozyskiwana z biomasy zyskuje z powrotem na znaczeniu. W ostatnich kilku latach odchodzono od tego sposobu uzyskiwania energii(…), w tej chwili mamy do czynienia z pewnego rodzaju refleksją. My jako Lasy Państwowe przygotowaliśmy pulę drewna energetycznego w odpowiedzi na zapotrzebowanie. Z drugiej strony, zalesianie nieużytków rolnych i uwadnianie dawnych torfowisk może dodatkowo pomóc oczyszczać atmosferę z CO2 – mówił Jan Tabor, zastępca Dyrektora Generalnego ds. Gospodarki Leśnej w Lasach Państwowych podczas Międzynarodowego Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2022.

Jan Tabor stwierdził, że starzenie się polskich lasów utrudni nam realizację wymagań wpisanych w Fit for 55. Wymusi to od nas wstrzymanie pozyskiwania drewna, ale to dalej napędzi starzenie się lasów. Czyli zmniejszy ich zdolność do pochłaniania CO2. Dyskutowane są na poziomie unijnym realizację tych celów.

Biomasa w Polsce

Natomiast w debacie na temat odnawialnych źródeł energii na pytanie „Czy możliwe jest stworzenie w Polsce systemu energetycznego, w którym 100% energii pochodzi z odnawialnych źródeł energii? Jakie wyzwania stoją przed ich rozwojem?” odpowiadał Mariusz Błasiak, Naczelnik Wydziału Koordynacji Projektów Rozwojowych, Lasy Państwowe

– Lasy jako organizm mają bardzo duży potencjał pochłaniania. Emisje, które są w tej chwili w rolnictwie lasy całkowicie offsetują. Wydaje się to bardzo dużo, ale jest to na tyle mało, że offsetujemy emisje tylko jednego zakładu w Polsce, czyli Bełchatowa. Chcielibyśmy dużo więcej i realizujemy projekt, który nazywa się Leśne Gospodarstwa Węglowe. Celem tego projektu jest takie oddziaływania na las, aby zmaksymalizować możliwości pochłaniania CO2 i trwałego magazynowania węgla zarówno w biomasie jak i glebie.

Obie te wypowiedzi dobitnie świadczą o modyfikacji polityki Lasów Państwowych. A także podejścia do biomasy, jako jednego z paliw z katalogu OZE.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło: mat.pras. Togetair 2022
Zdjęcie: pixabay.com
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE