Biomasa stanowi trzecie co do wielkości źródło energii naturalnej na świecie. Nowe zakłady energetyczne bazujące na biomasie powstają na całym świecie – od Wietnamu po Austrię.
Na początku października w Wietnamie wmurowano kamień węgielny pod budowę dwóch elektrowni na biomasę w Yen Bai i Tuyen Quang. Inwestorem jest firma Erex. Elektrownie, każda o mocy wytwórczej 50 MW, uzyskały wpis do Narodowego Planu Rozwoju Energetyki Wietnamu.
Będą przetwarzać 500 tys. t odpadów drzewnych pochodzenia krajowego. Zakończenie ich budowy zaplanowano na 2027 r. Ale to nie koniec planów firmy Erex – chce ona w najbliższych latach wybudować w Wietnamie kilkanaście kolejnych elektrowni biomasowych, z których każda kosztować ma od 100 do 120 mln zł.
Biomasa na świecie
W Australii budowę instalacji spalającej biomasę zapowiedział jeden z największych tartaków w kraju – Jubilee w Mount Gambier. Projekt firmy OneFortyOne obejmuje instalację nowego kotła i turbiny parowej. Koszt inwestycji to ok. 90 mln USD (55,7 mln EUR). Energia ma przede wszystkim zasilać tartak, a jej nadwyżka albo będzie sprzedawana do sieci albo będzie zasilała wózki widłowe i inny sprzęt elektryczny pracujący w zakładzie. Zakończenie budowy zaplanowano na 2026 r. Dzięki inwestycji planowana jest redukcja emisji o ponad 70% (ponad 9 tys. t CO2 w porównaniu z 2021 r.)
Departament Rolnictwa USA (USDA) przeznaczył ponad 400 mln dolarów na wsparcie gospodarstw wiejskich, które chcą obniżyć koszty energii m.in. poprzez wykorzystanie biomasy
Zakład BMW Group w Steyr w Austrii przeszedł na wykorzystanie ciepła z elektrowni na biomasę. Symbolicznego podłączenia dokonali Milan Nedeljković, członek zarządu ds. produkcji w BMW AG oraz aktor Arnold Schwarzenegger. To działanie jest efektem realizacji polityki BMW – dążenia do zmniejszenia śladu węglowego produktów.
Od 2006 r. udało się zmniejszyć o połowę ilość energii na produkcję jednego silnika. Zakład BMW Group Plant Steyr pozyskuje ciepło z elektrowni Fernwärme Steyr, oddalonej o niecały kilometr. Obsługuje ją Energie AG Oberösterreich Erzeugung GmbH i EVN Wärme GmbH. Aby zapewnić ciepło, którego potrzebuje Plant Steyr, budują jest dodatkowa instalacja z 10 MW kotłem na biomasę.
To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa:
Tekst: Beata Klimczak
Zdjęcie: BMW Group, Steyr
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE