Niemal 90 proc. ciepła wyprodukowanego w 2023 r. w Elektrociepłowni Krosno wytworzono z wykorzystaniem biomasy, która od ponad 10 lat stanowi podstawę krośnieńskiego systemu ciepłowniczego.

Reklama

Biomasa podstawą krośnieńskiego systemu ciepłowniczego

W ubiegłym roku Elektrociepłownia Krosno wyprodukowała blisko 270 tys. GJ energii cieplnej. Ponad 87% tego ciepła, które trafiło do większości budynków wielorodzinnych w mieście, placówek oświatowych, instytucji kulturalnych oraz obiektów handlowo-usługowo-biurowych, zostało wytworzone z biomasy.

W 2023 r. najwięcej energii cieplnej wytworzył blok kogeneracyjny ORC – tj. 136 417,879 GJ (51% ogółu wyprodukowanej energii), następnie kocioł biomasowy K-3 – 98 316,450 GJ (36%) oraz kotły węglowe, które jako instalacje uzupełniające wytworzyły 35 029,980 GJ, tj. 13% całej energii cieplnej.

– Biomasa jest podstawą naszego systemu ciepłowniczego już ponad 10 lat. Od kilku lat produkujemy z niej blisko 90% energii cieplnej wytwarzanej w Elektrociepłowni Krosno – mówi Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego. 


Raport „Biomasa w Polsce 2022/2023” – pobierz za darmo!


Ciepło dla 20 tys. odbiorców

Do produkcji energii cieplnej w 2023 r. krośnieńska elektrociepłownia zużyła blisko 35 tys. ton biomasy. Skąd zakład pozyskuje biomasę pytała prezesa zarządu Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego Beata Klimczak.

Trafia do nas biomasa z lokalnego rynku w postaci pozostałości potartacznych, po przetwarzaniu drewna w okolicznych tartakach. – tłumaczył Janusz Fic. – Nie ukrywam, że w regionie staliśmy się prekursorem wykorzystania tego typu paliwa do celów ciepłowniczych. W jakimś sensie wykreowaliśmy nawet rynek na to paliwo.

Zapytany w zeszłym roku o to, jak ocenia decyzję o wprowadzeniu biomasy prezes Janusz Fic odpowiedział:

Uważam, że była to bardzo dobra decyzja. Na pewno zmniejszyliśmy naszą uciążliwość dla mieszkańców. Zaczęliśmy produkować prąd i staliśmy się elektrociepłownią.

W 2023 r. Krośnieński Holding Komunalny rozbudował również sieć ciepłowniczą o ponad 930 mb., przyłączając do niej kolejnych kilkuset nowych odbiorców. Dzięki tym inwestycjom ciepło systemowe z krośnieńskiej elektrociepłowni dostarczane jest obecnie do ok. 20 tys. odbiorców. Długość miejskiej sieci ciepłowniczej na koniec 2023 r. wynosiła 36,98 km, z czego 30,14 km, tj. blisko 82%, to sieć preizolowana. 

Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie

zdjęcie: Krośnieński Holding Komunalny

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE