Jak się ma biomasa na świecie? Oto ciekawostki branżowe. Wybraliśmy je specjalnie dla Was. Dlatego sprawdźcie koniecznie!

Co ciekawego wydarzyło się lub właśnie dzieje w branży na świecie? Specjalnie dla Was zebraliśmy najważniejsze wydarzenia w jednym miejscu!

Reklama

Bloom Energy z biogazowym projektem w Indiach

Firma Bloom Energy, specjalizująca się w dostarczaniu technologii do produkcji „zielonej” energii, podpisała wspólnie z EnergyPower porozumienie dotyczące budowy biogazowni w Indiach. Biometan produkowany w instalacji będzie zasilał ogniwa paliwowe, które z kolei dostarczą odnawialną energię do regionu Shirala. Substratem dla biogazowni mają być bioodpady, czyli resztki kuchenne i restauracyjne z okolicznych miast.

– Budowana bioelektrownia to projekt pilotażowy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, podobne biogazownie zostaną wybudowane w większości stanów Indii – deklaruje Shyam Vasantrao Raut, prezes zarządu EnergyPower.

Moc instalacji w Shirala wyniesie 4 MW. Uruchomienie obiektu zaplanowano na pierwszą połowę 2020 r.

Nowa instalacja do biorafinacji Valmet

W listopadzie 2020 r. Valmet planuje otworzyć w swoim centrum badawczym w Sundsvall w Szwecji pilotażową instalację do biorafinacji. Koncern od wielu lat rozwija projekty związane z branżą bioenergii, biopaliw i biochemikaliów. Nowa instalacja ma rozwijać technologię konwersji biomasy. W testy zaangażowani będą zarówno klienci, jak i partnerzy Valmet. Inwestycja obejmie sprzęt o nazwie BioTrac, który bazuje na systemie kontroli DNA przedsiębiorstwa. Docelowo może być on wykorzystywany w różnych procesach i przy zastosowaniu różnych materiałów.

Biomasa ogrzeje co najmniej 2 mln amerykańskich domów

Amerykańska Administracja Informacji Energetycznej (EIA) przewiduje, że w trakcie zimy 2019/2020 ok. 2 mln (2 proc.) krajowych gospodarstw domowych będzie do ogrzewania wykorzystywać biomasę drzewną, w tym pellet, jako podstawowe paliwo. To mniej o ok. 6 proc. w porównaniu do poprzedniego sezonu zimowego.


Biomasa na świecie. Kliknij i czytaj więcej!


Kolejne 8 proc. domów planuje spalać drewno i jego pochodne jako paliwo rezerwowe. Zgodnie z raportem, biomasa częściej stosowana jest jako źródło ciepła na terenach wiejskich. W 2015 r. zaledwie 6 proc. mieszkańców miast korzystało z drewna do ogrzewania swoich domów. Największe zużycie zanotowano wówczas w stanie Nowa Anglia – ok. 21 proc. EIA przewiduje także, że produkcja energii elektrycznej z biomasy w USA spadnie z 27,7 mln kWh w 2019 do 26,7 mld kWh w 2020 r.

Gubernator New Hampshire przeciwko biomasie

W sierpniu br. gubernator amerykańskiego stanu New Hampshire Chris Sununu zawetował projekt ustawy House Bill 183, którego celem było zwiększenie inwestycji biomasowych w tym regionie. Projekt przewidywał m.in. obowiązek zakupu przez spółki energetyczne energii wytworzonej w instalacjach zasilanych biomasą. Sununu argumentował swoją decyzję tym, że dalsze wsparcie dla biomasy kosztowałoby zbyt wiele stanowy budżet i finalnie mieszkańców. Na skutek decyzji gubernatora już dwie z sześciu stanowych elektrowni biomasowych ogłosiły zamknięcie.

Niepokój panuje także wśród przedsiębiorców sektora leśno-drzewnego, które planują masowe zwolnienia swoich pracowników. Twierdzą oni, że decyzja gubernatora odbije się na gospodarce New Hampshire, w której rynek biomasowy stanowi ważny element.

Kolejna instalacja na biomasę uruchomiona w Hiszpanii

Firma Ence ogłosiła pod koniec września uruchomienie nowego biomasowego bloku w hiszpańskim mieście Huelva. Elektrownia o mocy 46 MW została podłączona już do krajowej sieci energetycznej i wyprodukowała pierwszy megawat energii z biomasy.

Tym samym cały kompleks Ence w Huelva, gdzie pracują dwa kotły biomasowe, zwiększył moc z 91 do 137 MW. Pełną operacyjność nowy blok osiągnie w grudniu tego roku, obecnie trwają ostateczne testy wyposażenia zakładu. Możliwości produkcyjne instalacji szacuje się na 299 tys. MW rocznie, co odpowiada zapotrzebowaniu na energię ok. 56 tys. domów.

Certyfikat EN plus do zmiany?

7 października stowarzyszenie Bioenergy Europe, właściciel systemu certyfikacji pelletu drzewnego ENplus, ogłosiło, że przechodzi gruntowny przegląd swoich wymagań i procedur dot. ENplus. Do 30 listopada potrwają konsultacje publiczne dotyczące nowo opracowanych standardów certyfikatu.

Do tej pory do organizacji spłynęło ok. 1 tys. uwag zainteresowanych podmiotów, które obejmują szeroki zakres specjalistycznej wiedzy branżowej. Nowa norma ENplus, nad którą prace rozpoczęły się pod koniec 2018 r., zostanie opublikowana wiosną przyszłego roku.

Sektor biopaliw lotniczych rośnie

Prace nad zastosowaniem OZE w lotnictwie trwają od lat. Światowy lider w sektorze odnawialnego diesla, koncern Neste, otworzył w holenderskim Hoofddorp centrum dla rozwijającej się branży lotnictwa „odnawialnego”.

– Jesteśmy zdeterminowani,aby ograniczyć emisyjność przemysłu lotniczego. Nasze odnawialne paliwo Neste MY przetestowano już w na ponad 1 tys. lotów komercyjnych i jest w sprzedaży – mówił Peter Vanacker, prezes firmy.

Aby zaspokoić rosnący globalny popyt, Neste zwiększyło zdolności produkcyjne do 100 tys. t biopaliwa do silników odrzutowych rocznie. Do 2022 r. koncern będzie w stanie produkować ponad milion ton Neste MY rocznie.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij!

Wybrała: Jolanta Kamińska
Zdjęcie: Business Wire, Bioenergy Europe, ENCE
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE