Drewno odpadowe będzie dostarczać energię dla jednego z największych technologicznych gigantów na świecie. Singapurskie centrum danych Google zawiązało 10-letnią umowę o współpracy z firmą energetyczną PacificLights i deweloperem OZE – RExus Bioenergy.
Celem Google jest wykorzystywanie wyłącznie bezemisyjnej energii do 2030 r. Aktualnie znaczna część działań odbywa się w Azji, gdzie korporacja silnie wdraża OZE.
Transformacja energetyczna Azji
Możliwość rozwoju OZE w Singapurze jest dość niewielka. Kraj nie dysponuje wystarczająca ilością gruntów, by wdrażać na jego terenie źródła wiatrowe lub słoneczne, a jego obecny miks w dużej mierze opiera się na wykorzystaniu gazu ziemnego. Właśnie dlatego do dekarbonizacji wybrano biomasę, która jest zrównoważoną alternatywą innych paliw.
Czytaj też: Suwałki przejdą na ciepło ze spalarni odpadów i z biomasy
– Jesteśmy podekscytowani tym projektem, ponieważ pokazuje on, w jaki sposób technologia i innowacje są kluczem do postępu w realizacji naszych celów w zakresie czystej energii, zwłaszcza na rynku o ograniczonych zasobach czystej energii, takim jak Singapur. Ta elektrownia na biomasę zapewni stałą, czystą, dyspozycyjną energię, wspierając nasz cel pozyskiwania całodobowo bezemisyjnej energii w każdej lokalizacji, w której działamy – powiedział Giorgio Fortunato, dyrektor ds. czystej energii i zasilania w regionie Azji i Pacyfiku w Google.
Umowa zawarta przez przedsiębiorstwa zakłada, że PacificLights będzie dostarczał energię generowaną z zakładu Waste Wood-to-Energy (WWtE) firmy RExus do centrum danych Google. W elektrowni o mocy 13 MW jako paliwo zostanie zastosowany szereg odpadowych produktów, jak palety czy skrzynie. Ponadto instalacja będzie wyposażona w system wychwytu dwutlenku węgla, który przekieruje strumień gazu cieplarnianego do upraw mikrkoalg i pomidorów w szklarniach. Dzięki temu każdego dnia zostanie usunięta 1 tona CO2. Elektrownia biomasowa ma rozpocząć pracę w 2026 r.
Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie
Zdjęcie: Archiwum Magazynu Biomasa
Źródło: ESGToday, Bioenergy Insight, PacificLights
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE