Biogazownie i produkcja biometanu pomogą w kryzysie?

biogazownia

Inwestycje w biogazownie i produkcja biometanu skutecznie mogą pomoc Polsce w wyjściu z „koronakryzysu” – pisze Rzeczpospolita.

Dobre wieści dla inwestorów biogazowych przynosi publikacja na łamach „Rzeczpospolitej”, której autorem jest Jarosław Wróbel, wiceprezes PGNiG.

-Jego produkcja zmniejszyłaby zapotrzebowania na import gazu ziemnego, a tym samym poprawiłaby bezpieczeństwo energetyczne. Uzupełnienie krajowego wydobycia gazu produkcją biometanu pozwoliłoby na zaspokojenia ok. 40 proc. zapotrzebowania Polski na paliwo gazowe za pomocą własnych zasobów. Jednocześnie znaczące kwoty, przeznaczane obecnie na import gazu, zostałyby wykorzystane w kraju na projekty ukierunkowane na czyste technologie energetyczne. Są one determinantą dla nowego modelu organizacji energetyki w Polsce, nad którym pracuje obecnie Ministerstwo Aktywów Państwowych – czytamy na łamach „Rz”.

Z opublikowanego materiału wynika, że „Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) chce się włączyć w rozwój tej gałęzi przemysłu i poszerzyć działalność w obszarze, w którym kompetencje spółki są największe w Polsce. Dla PGNiG, jako firmy odpowiedzialnej społecznie ważne jest też to, że zagospodarowanie znaczących ilości biometanu zmniejszy emisję tego gazu cieplarnianego do atmosfery, co przyczyni się do realizacji krajowych celów z zakresu redukcji emisji. Jednocześnie chcemy śmiało wejść w nowe obszary technologiczne związane z realizacją Europejskiego Zielonego Ładu.”

 

Źródło: https://www.rp.pl/Opinie/305269958-Najlepszy-moment-na-biometanowa-rewolucje.html

This post is also available in: polski

bem