Otwarcie biogazowni w Iłówcu Wielkim

biogazownia rolnicza WPIP

23 maja 2023 r. odbyło się otwarcie biogazowni rolniczej w Iłówcu Wielkim. Inwestorem jest poznańska spółka WPIP Green Energy, a generalnym wykonawcą robót oraz dostawcą technologii jest firma agriKomp Polska.

Biogazownia rolnicza w Iłówcu Wielkim

Biogazownia rolnicza w Iłówcu Wielkim (województwo wielkopolskie, powiat śremski) powstała na działce o powierzchni 2,3 ha. Jej moc to 499 kW. Generalnym wykonawcą robót oraz dostawcą technologii jest firma agriKomp Polska.

otwarcie biogazowni WPIP

Do produkcji energii w biogazowni wykorzystywana jest obecnie kiszonka z kukurydzy, gnojowica świńska oraz bydlęca. Substrat pochodzi od okolicznych dostawców. W niedalekiej przyszłości, po uzyskaniu decyzji na przetwarzanie odpadów, miks substratowy będzie rozszerzany o odpady warzywno-owocowe i inne surowce pochodzące z przemysłu rolno-spożywczego.


Zarejestruj się na 8. Kongres Biogazu!


Proces powstawania energii

Proces powstawania energii polega na wytworzeniu biogazu w procesie fermentacji mezofilnej związków organicznych. Następnie wytworzony biogaz, którego głównym składnikiem jest metan, zostaje spalany w jednostkach kogeneracyjnych produkujących prąd. W ciągu roku do sieci będzie trafiało ok. 4 tys. MWh energii elektrycznej.

biogazownia rolnicza WPIP

WPIP Green Energy

Inwestorem jest poznańska spółka WPIP Green Energy, która zajmuje się inwestycjami z obszaru odnawialnych źródeł energii, oferuje także wsparcie projektowe i doradcze dla innych podmiotów, służące realizacji projektów energetycznych, dążących do uzyskania samowystarczalności energetycznej firm i gmin.

Łączny koszt naszej inwestycji w Iłówcu Wielkim wyniósł ponad 13 mln zł netto, z czego 8,9 mln zł pochodzi z dofinansowania ze środków unijnych.

 

Rynek Biogazu i Biometanu

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

zdjęcia: redakcja

This post is also available in: polski

ael