Pierwsza w Polsce biogazownia III generacji już działa. Uruchomiono ją na początku października w Przybrodzie koło Poznania. Instalacja znajduje się w Rolniczo-Sadowniczym Gospodarstwie Doświadczalnym należącym do Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Wśród niemal stu gości znajdowały się władze Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, obchodzącego jubileusz 100-lecia działania, władze samorządowe województwa wielkopolskiego, wicemarszałek województwa podlaskiego Stanisław Derehajło oraz minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
– Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu od zawsze był uczelnią, której działania wpisywały się w aktualne trendy gospodarcze – mówił podczas otwarcia prof. dr hab. Jan Pikul, rektor UPP.
Biogazownia III generacji
Dlaczego instalacja w Przybrodzie nazywana jest biogazownią III generacji? Podczas otwarcia wyjaśnił to prof. Jacek Dach z UP Poznań.
– Biogazownia może fermentować prawie wszystko poza drewnem i jego pochodnymi. Jej sprawność teoretyczna to 97 proc. (8,5 tys. godzin rocznie), a wydajność, w porównaniu do standardowych biogazowni zasilanych kiszonką kukurydzianą, wyższa o 25-27 proc. – tłumaczył.
Biogazownia III generacji i wszystko, co musisz o niej wiedzieć. Sprawdź!
Jako wsad do biogazowni można zastosować obornik, gnojownicę, wytłoki warzywno-owocowe i inne odpady przetwórstwa rolno-spożywczego. Są to substraty bezkosztowe, co oznacza dla biogazowni dodatkowe przychody. W bioelektrowni zastosowano technologię Dynamic Biogas DB®, która oferuje zaawansowane rozwiązania w procesie fermentacji. Pozwala na zmaksymalizowanie uzysku biogazu, który charakteryzuje się podwyższoną zawartością metanu.
– Biogazownia rolnicza pracująca w technologii DB® jest najnowocześniejszym światowym rozwiązaniem w dziedzinie fermentacji, wykorzystuje bowiem siedem patentów w bardzo wysokim stopniu podnoszących dynamikę procesu i maksymalizujących uzysk biogazu o podwyższonej zawartości metanu – tłumaczył Mirosław Michalak z Dynamic Biogas.
Instalacja należąca do Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu to doskonały przykład gospodarki obiegu zamkniętego. Nie tylko przetwarza odpady rolnicze i je dezodoryzuje, ale także jest elementem walki ze smogiem.
– Dzięki naszej biogazowni unikniemy emisji 6,8 tys. t dwutlenku węgla do atmosfery rocznie – mówił Jan Pikul, rektor UPP.
To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. Sprawdź poniżej:
Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij!