W związku z rosnącymi cenami energii, koniecznością dbania o środowisko oraz zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, coraz atrakcyjniejszym rozwiązaniem dla gorzelni i browarów stają się biogazownie.
Utylizacja odpadów organicznych i zmniejszenie emisji CO2
Procesy produkcyjne w gorzelniach i browarach charakteryzują się wysokim zużyciem energii elektrycznej oraz cieplnej. Najczęściej energia ta wykorzystywana jest do:
- ogrzewania – w procesach zacierania, destylacji, pasteryzacji,
- chłodzenia – w procesach fermentacji, leżakowania, przechowywania,
- napędu maszyn – pomp, mieszadeł, podnośników,
- oczyszczania ścieków.
Często zakłady te korzystają z konwencjonalnych źródeł energii charakteryzujących się wysoką emisją CO2, co negatywnie wpływa na wysokość śladu węglowego produktów. Dodatkowo proces produkcji w zakładach spożywczych generuje duże ilości odpadów organicznych.
W tym przypadku przyzakładowa biogazownia pozwala na utylizację odpadów poprzez przetworzenie ich w procesie fermentacji beztlenowej na biogaz. Złożony głównie z metanu i dwutlenku węgla zielony gaz może być m.in. spalony w jednostce kogeneracyjnej, w wyniku czego powstaną energia elektryczna i ciepło, bądź też może zostać oczyszczony do biometanu.
Biometanownia to rozwinięcie technologii biogazowni, w której biogaz jest oczyszczany do biometanu – paliwa składającego się prawie w całości z metanu, posiadającego właściwości zbliżone do gazu ziemnego. Wytworzony biometan może być wtłaczany do sieci, sprężany do bio-CNG lub skraplany do bio-LNG. Dodatkowo w procesie produkcji biometanu jako odpad powstaje dwutlenek węgla. Możliwe jest uzyskanie CO2 o jakości spożywczej z procesu oczyszczania biogazu. Ten „zielony” CO2 może być wykorzystany do produkcji napojów gazowanych, stanowiąc alternatywę dla CO2 pochodzącego z innych źródeł.
Kongres Biogazu – zarejestruj się!
Substrat z gorzelni i browarów
Substratem dla biogazowni mogą być prawie wszystkie odpady pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego, poza drewnem. W przypadku biogazowni rolniczej podstawę stanowią substraty pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, które są ujęte w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 października 2023 r. w sprawie szczegółowej listy substratów możliwych do wykorzystania w biogazowni rolniczej (Dz.U. 2023 poz. 2230). Z kolei biogazownia komunalna bazuje na odpadach komunalnych.
W przypadku zakładów przy gorzelniach i browarach substratem mogą być odpady organiczne, takie jak:
- młóto browarniane,
- drożdże odpadowe,
- piwo odpadowe,
- wywar gorzelniany,
- osady z przyzakładowej oczyszczalni ścieków, pod warunkiem ich oddzielenia od ścieków bytowych.
Biogaz i biometan – korzyści dla przedsiębiorstwa
Budowa biogazowni czy biometanowni przy browarze lub gorzelni to korzystne rozwiązanie zarówno pod względem ekonomicznym, jak i środowiskowym. Utylizacja odpadów powstających w zakładzie, produkcja pofermentu, możliwość wykorzystania ciepła i energii elektrycznej bądź produkcja biometanu, odzysk CO2 i obniżenie śladu węglowego produktu to tylko niektóre z zalet takiego rozwiązania.
Co zyskuje przedsiębiorstwo?
- Obniżenie kosztów produkcji – wykorzystanie odpadów powstających w zakładzie do produkcji energii pozwala zaoszczędzić na ich utylizacji oraz obniżyć rachunki za energię.
- Odzysk CO2 – odzyskany i oczyszczony do odpowiedniej jakości w procesie produkcji biometanu może stanowić dodatkowe źródło dochodu.
- Produkcja ekologicznego nawozu – podczas produkcji biogazu, w procesie fermentacji metanowej, powstaje poferment. To nawóz organiczny, który może być sprzedany lub wykorzystany na potrzeby własne.
- Redukcja emisji gazów cieplarnianych – biogaz i biometan to źródła nieemitujące dwutlenku węgla. Produkcja energii z tych źródeł pozwala na dekarbonizację przedsiębiorstw.
- Poprawa wizerunku – inwestycja w ekologiczne źródło energii w postaci biogazowni lub biometanowni świadczy o zaangażowaniu firmy w ochronę środowiska i zrównoważony rozwój. To z kolei może przełożyć się na zwiększenie atrakcyjności marki dla konsumentów i inwestorów.
- Gospodarka o obiegu zamkniętym – biogazownia jest elementem, który może służyć „domykaniu” strumieni w cyklu produkcyjnym i wpisując się w jeden z sześciu celów środowiskowych tzw. taksonomii, tj. rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 z dnia 18 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje, pozwala na stosowanie odpadów z jednego procesu (produkcja alkoholu) jako surowców w innym procesie (produkcji energii).
Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!
Materiał promocyjny przy współpracy Biogas System SA
tel.: +48 734 800 800, e-mail: kontakt@biogas-system.com