Neo Bio Energy i HydrogenTech łączą swoje siły, by przetestować nowe rozwiązanie pozwalające na produkcję bezemisyjnej i zrównoważonej energii elektrycznej. Biogaz składowiskowy wytwarzany w Jastrzębiu-Zdroju posłużył do testów, w których wykorzystano generatory zbudowane z innowacyjnych w skali świata dwustronnych ogniw paliwowych.

Reklama

Biogaz składowiskowy zasilił stałotlenkowe ogniwa SOFC w technologii DFC (double sided fuel cell). To może stworzyć nowy standard dla produkcji energii elektrycznej z tego źródła.

Nowa metoda produkowania energii z biogazu

Ogniwa SOFC DFC, dzięki pracy w wysokiej temperaturze rzędu 650-750°C i aktywności katalitycznej niklu zawartego w anodzie ogniwa, mogą przekształcać gaz składowiskowy na energię elektryczną w procesie elektrochemicznego utleniania paliwa. Unikalna konstrukcja umożliwia też uproszczenie systemu i prowadzenie reformingu metanu wewnątrz ogniw.


9. Kongres Biogazu


Biogaz składowiskowy to głównie metan i dwutlenek węgla, jednak są tam też domieszki innych gazów. Dotąd w Jastrzębie-Zdroju wykorzystywano go jedynie do zasilania silników kogeneracyjnych. Biogaz jest wstępnie oczyszczany, ponieważ część gazów ubocznych może być szkodliwa dla środowiska. Dzieje się to w stopniu, który pozwala na wykorzystanie go do ogniw paliwowych SOFC. Wstępne wyniki są obiecujące – sprawność tego paliw jest podobna, co wodoru.

Jak to działa?

Ogniwa paliwowe działają na zasadzie bezpośredniej zamiany energii chemicznej paliwa na energię elektryczną i ciepło. Ogniwa SOFC wykorzystują parę wodną i łączą ją z metanem, aby doszło do procesu reformingu z wytwarzaniem wodoru. To ten produkt końcowy procesu przekształcany jest w energię elektryczną. Pominięte zostaje spalanie w silnikach, co redukuje emisję szkodliwych substancji oraz CO₂ w porównaniu z tradycyjnymi technologiami.


Czytaj też: Technologie uzdatniania biogazu do biometanu


Stałotlenkowe ogniwa paliwowe ocenia się jako jedne z najbardziej sprawnych typów ogniw. Innowacyjność tego urządzenia opracowanego przez HydrogenTech opiera się na przeprowadzaniu reformingu termicznego bezpośrednio na ogniwie, bez konieczności zastosowania dodatkowego reformera w systemie. Wszystko dlatego, że w porównaniu do standardowych ogniw planarnych pozwalają na podwojenie powierzchni aktywnej w obrębie jednego suportu anodowego oraz rezygnację z połączeń międzysystemowych. Dzięki dostarczaniu paliwa bezpośrednio do kanałów wykonanych w suporcie anodowym, ta technologia jest idealna do wykorzystania paliw węglowodorowych z zastosowaniem reformingu wewnętrznego.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

Zdjęcie:

Źródło: Neo Bio Energy

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE