45 gospodarstw rolnych i jeden, wspólny zakład produkcji biogazu. Taki projekt realizuje obecnie w Niemczech Bioenergie Heek-Ahle. Wsparcia naukowego dla przedsięwzięcia udzielił Uniwersytet Nauk Stosowanych (FH) w Münster. „Wspólnotowa biogazownia” ma rozpocząć działalność w I kwartale 2025 r.

Reklama

Bioenergie Heek-Ahle to grupa zrzeszająca przedstawicieli gospodarstw, którym zależy na uprawianiu coraz bardziej zrównoważonego rolnictwa, opartego na zielonej energii, z której może korzystać lokalna społeczność. Chęć efektywnego zagospodarowania odpadów powstających w wyniku podstawowej działaności rolników spowodowała, że naturalnym rozwiązaniem dla Bioenergie Heek-Ahle okazała się produkcja biogazu. W efekcie w regionie Münsterland, w północno-zachodniej Westwalii w 2027 r. ma powstać „wspólnotowa biogazownia”.

wspólnotowa biogazownia

Zarejestruj się na Kongres Biogazu


„Wspólnotowa biogazownia”

Mimo że w Niemczech biogaz produkowany jest przez ponad 9000 zakładów, tylko nieliczne z nich wykorzystują jako substraty wyłącznie odchody zwierzęce. Tymczasem biogazownia w Münsterland ma być zasilana tylko gnojowicą i obornikiem, które dostarczać będzie 45 gospodarstw rolnych zlokalizowanych nieopodal powstającego zakładu.

biogazownia Munsterland

Przekazany substrat posłuży do wyprodukowania biogazu, a docelowo – biometanu, który zasilać będzie 4200 gospodarstw domowych. Powstały w wyniku produkcji biogazu poferment wróci do dostarczających substrat okolicznych mieszkańców, którzy wykorzystają go jako ekologiczny nawóz, co stanowić będzie dodatkową korzyść dla lokalnej społeczności.

Przedstawiciele FH Münster liczą na to, że wspierany przez nich model działalności przetrze szlaki dla podobnych projektów i dzięki temu będzie miał duże znaczenie nie tylko dla uczestniczących w nim podmiotów, ale także dla całego sektora biogazu w Niemczech.

„Wspólnotowa biogazownia” powstaje w ramach projektu „BNG – Rethinking Bioenergy” finansowanego przez Federalne Ministerstwo Żywności i Rolnictwa (BMEL).

Czytaj za darmo w internecie!

źródło, zdjęcia w artykule: FH Münster

zdjęcie główne: PlanET Biogas

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE