Zakład Gospodarki Odpadami Sp. z o.o. w Jarocinie – Wielkopolskie Centrum Recyklingu nie od dziś jest jednym z liderów w dziedzinie zagospodarowania odpadów, odzysku energii pozyskiwanej m.in. z instalacji fotowoltaicznych  raz produkowanego z odpadów biogazu. Energia wyprodukowana z biogazu w 2021 r. mogłaby zasilić osiedle ponad 1 tys. domów jednorodzinnych.

Konsekwentne działania i stosowanie innowacyjnych technologii sprawiły, że zakład stawiany jest przez fachowców jako wzór stosowania dobrych praktyk w zakresie ekologii i zarządzania. To tutaj, na ogromną skalę z odpadów biodegradowalnych produkowany jest biogaz, przekształcany w energię elektryczną i cieplną. Dzięki energii odzyskiwanej z paneli fotowoltaicznych oraz energii z biogazu ZGO-WCR jest samowystarczalne energetycznie.

Reklama

Biogaz komunalny

A jak się okazuje, to nie koniec inwestycji, które mają na celu zagospodarowanie bioodpadów w taki sposób, by efektywnie przetworzyć je w energię.


Oto mapa biogazowni rolniczych w Polsce!


ZGO Sp. z o.o. w Jarocinie – Wielkopolskie Centrum Recyklingu przeznaczy ponad 100 mln zł na rozbudowę instalacji. Jej finansowanie zabezpieczone zostało dzięki pozyskaniu przez spółkę blisko 50 milionowej dotacji, pochodzącej z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020.

Co więcej, na realizację tych planów, NFOŚiGW udzielił dodatkowo pożyczki w wysokości ponad 22 mln zł. Pozostałe środki zabezpiecza spółka.

W ZGO-WCR Jarocin powstała już wiata do przerobu odpadów biodegradowalnych, plac do ich przetwarzania, zmodernizowano także podczyszczalnię ścieków. Jednak to nie koniec inwestycji, jakie ma w planach spółka. Kolejnym etapem unowocześniania ZGO Sp. z o.o. w Jarocinie – Wielkopolskiego Centrum Recyklingu są prace związane z zaprojektowaniem i budową drugiego fermentera przeznaczonego tylko na bioodpady zbierane selektywnie wraz z dodatkowym zespołem kogeneracyjnym oraz wybudowanie instalacji do kompostownia bioodpadów.

Bioenergia z bioodpadów

W związku ze zwiększającym się strumieniem odpadów biodegradowalnych inwestowanie w infrastrukturę niezbędną do prawidłowego przetwarzania tego typu odpadów jest racjonalne i konieczne.

– Biodegradowalne odpady zbierane selektywnie można w 100% przetworzyć w produkt, bez konieczności składowania – podkreśla Witosław Gibasiewicz, prezes zarządu ZGO-WCR. – W fermenterze odpady poddawane są procesom fermentacji metanowej. Dzięki zastosowanej technologii jesteśmy w stanie z każdej tony odpadów uzyskać średnio 180 m3 biogazu.

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. Sprawdź poniżej:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcie: ZGO Jarocin
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE