Najnowszy raport europejskich organizacji pozarządowych (NGO) w sprawie przyszłości branży bioenergii w UE dostrzega jej potencjał, który m.in. wynika z faktu, że w tani sposób pozwala spełnić unijne wymogi dotyczące OZE. Jednak autorzy dokumentu punktują także pułapki, które wiążą się z rozwojem bioenergii.

Reklama

„W 2012 r. bioenergia stanowiła 62 proc. wykorzystania energii odnawialnej w całej Unii” – mówią dane raportu „Pułapki i potencjał. Rola bioenergii z polityce energetycznej Unii Europejskiej po 2020”. Autorzy publikacji zwracają uwagę, że UE powinna wprowadzić zabezpieczenia pozwalające wykorzystywać bioenergię w zrównoważony sposób po to, żeby np. produkcja energii z biomasy nie doprowadziła do nadmiernego wylesienia czy konfliktów związanych z ziemią i jej użytkowaniem.

Organizacje pozarządowe rekomendują:

  • wprowadzenie górnego pułapu wykorzystania biomasy do produkcji energii tak, aby zagwarantować jej dostarczenie w zrównoważony sposób,
  • zapewnienie optymalnego systemu wykorzystania źródeł biomasy, zgodny z zasadą kaskadowego wykorzystania,
  • włączyć poprawne wykorzystanie śladu węglowego z biomasy,
  • przedstawić kompleksowe i wiążące kryteria zrównoważonego rozwoju.

Według części ekspertów wykorzystanie biomasy bez uwzględnienia powyższych kryteriów może doprowadzić do nadmiernej eksploatacji ziem i lasów czy zachwiania bioróżnorodnością. Dla twórców raportu kluczowe jest włączenie rekomendacji w prawodawstwo na poziomie całej UE, co pozwoli na ustalenie, które formy bioenergii (biopaliwa, biomasa, biogaz) mogą być „zaliczane do grupy celów dla źródeł energii odnawialnej” i w jaki sposób je wspierać finansowo.

Treść raportu jest dostępna pod linkiem: http://www.birdlife.org/sites/default/files/bio-energia_po_roku_2020-rekomendacje_ngo_inspro.pdf

Źródło: www.birdlife.org

Zdjęcie: 123rf

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE