Teksas jest jednym z najszybciej rozwijających się gospodarczo stanów w całym USA, nic więc dziwnego, że stał się także nieoficjalną stolicą innowacji. Tamtejsze firmy prześcigają się w rozwiązaniach zapobiegających zmianom klimatu. Właściciel Microsoft zainwestował w ich rozwój. Dzięki temu przyczyni się do stworzenia nowoczesnych rozwiązań, wykorzystujących dwutlenek węgla wychwycony bezpośrednio z powietrza.
Bill Gates w teksańskiej podróży
20 marca na blogu Billa Gatesa pojawił się post opisujący plan jego podróży do południowo-wschodniego Teksasu. Multimilarder pojedzie tam, aby zdobyć nową wiedzą na temat technologii związanych z OZE i carbon capture oraz pozna postępy prac w firmach, w które zainwestował.
Założyciel firmy Microsoft nie ukrywa swoich pozytywnych przeczuć odnośnie przebiegu transformacji energetycznej. Kwestie ochrony klimatu są w jego ocenie priorytetem, a podejmowane już działania i wynalezione rozwiązania to sygnał, że ludzkość ma szansę zdążyć przed zupełną katastrofą. Gates sam również podejmuje się inwestowania w ten obszar. Wraz z Breakthrough Energy przeznaczył 130 mln dolarów, aby wspomóc teksańskich przedsiębiorców, instytucje i projekty.
Wybór padł na ten region nie bez powodu – wielu Teksańczyków pracuje w przemyśle naftowo-gazowym, a ich wiedza i umiejętności mogą przydać się w obszarze energetyki odnawialnej. Ponadto to jedyna droga, aby region utrzymał swoją pozycję lidera w zakresie nowoczesnych technologii w sektorze energetyki.
Zarejestruj się na Kongres Carbon Capture
Wiele przedsiębiorstw, jeden cel
Jedno z innowacyjnych przedsiębiorstw znajdujących sieć w Teksasie to Infinium. Jego obszar działalności to wytwarzanie paliw nowej generacji do samochodów, statków i samolotów. Do ich produkcji stosują odpadowy dwutlenek węgla oraz energię elektryczną wytworzoną z OZE. Niedawno firma podpisała umowę z Amazonem i już niedługo w Ameryce przesyłki będą dostarczane ciężarówkami napędzanymi e-paliwami.
Wielką zaletą rozwiązań tworzonych przez Infinium jest to, że nie wymagają one zmiany w budowie silników. Ma to ogromne i bez wątpienia strategiczne biznesowo znaczenie, ponieważ nie generuje kosztów związanych z koniecznością wymiany floty pojazdów. Firma wciąż inwestuje w rozwój technologiczny, np. poprzez modernizację instalacji skraplającej gaz, dzięki czemu możliwe będzie dziesięciokrotne zwiększenie potencjału wytwarzania e-paliw.
Podobny profil działalności ma także Mars Materials. Ta firma poszukuje sposobów na wtórne wykorzystanie wytworzonego już dwutlenku węgla, jednak nie tylko do produkcji paliw. Wychwycony CO2 ma być przekształcany w jedne z kluczowych składników włókna węglowego, czyli ultralekkiego i bardzo wytrzymałego materiału stosowanego w wielu sektorach.
To właśnie te firmy będą celem wizyt Billa Gatesa. Ich działalność ma związek z szerszym projektem DAC, który otrzymał zielone światło od amerykańskiego rządu. Multimiliarder zamierza odwiedzić także centrum zajmujące się tą technologią w Kingsville.
Czytaj też: Produkcja amoniaku z zerowym śladem węglowym dzięki skraplaniu CO2
CO2 z powietrza do baku
Direct Air Capture opiera się na wychwytywaniu dwutlenku węgla bezpośrednio z powietrza. Ta technologia nie została jeszcze wdrożona na szerszą skalę, jednak jej upowszechnienie może być kluczowe dla utrzymania klimatu w statusie quo.
– DAC to gaśnica przeciwpożarowa na tle innych czystych technologii: to coś, czego masz nadzieję nigdy nie użyć, ale powinieneś mieć to w gotowości, jeśli (i kiedy) staje się potrzebne. W idealnym świecie przystosowalibyśmy się do zmian klimatu wystarczająco szybko, aby nie musieć usuwać węgla z powietrza. W rzeczywistości tak się nie stało. Mamy za sobą już całe dekady generowania emisji gazów cieplarnianych, które musimy usunąć, dlatego musimy zwiększyć znaczenie DAC – pisze na swoim blogu Bill Gates.
Technologia jest jednym z obszarów działalności inwestycyjnej założyciela Microsoft.
Wskazuje on nie tylko na ekologiczne korzyści płynące z tworzenia takich instalacji, ale również te związane z ekonomicznym uzasadnieniem ich rozwoju. Centrum DAC w Kingsville w ciągu 5 lat ma zatrudnić 2500 osób.
Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie
Zdjęcie: Bennett Raglin / Stringer / Getty Images
Źródło: GatesTexas