Administracja Bidena ma duże plany. Przeznaczy 1,2 mld dolarów na wychwytywanie CO2 w dwóch stanach, a to dopiero początek inwestycji w dekarbonizację.


Kongres Carbon Capture – zarejestruj się już dziś!

Reklama

Wychwytywanie CO2 bezpośrednio z powietrza

Administracja Bidena prowadzi program dekarbonizacji, który wdraża dofinansowania dla projektów związanych z carbon capture. Celem jest stworzenie regionalnych ośrodków wychwytu CO2. Dzięki temu uda się ograniczyć zjawiska związane z nadmiernym efektem cieplarnianym, jak zmiany w ekosystemach czy skrajne zjawiska pogodowe.

Dofinansowanie ze strony amerykańskiego rządu ma posłużyć do budowy dwóch instalacji DCA (ang. Direct Air Capture). Przeznaczone na to 1,2 mld dolarów to dopiero początek, ponieważ w dalekosiężnych planach łączna pula dopłat ma wynieść 3,5 mld dolarów.


Carbon capture – czytaj więcej!


Beneficjenci programu

Pierwsza instalacja ma powstać w Luizjanie. Projekt nazywa się Cypress i będzie wdrażany przez konsorcjum związane z Battelle. Rocznie ma przyczynić się do przechwycenia i zmagazynowania około 1 mln t CO2. Drugi zakład DAC zostanie wybudowany w Teksasie przez 1PointFive oraz partnerów tego przedsiębiorstwa. Docelowo ilość usuwanego dwutlenku węgla również ma sięgać 1 mln ton.

Zsumowana ilość wychwyconego CO2 odpowiada rocznej emisji z blisko 450 tys. samochodów benzynowych. Poza korzyściami płynącymi z pozytywnego oddziaływania na środowisko, pojawiają się także te ekonomiczne. Instalacje zapewnią blisko 4800 nowych miejsc pracy. Administracja Bidena wierzy, że ten projekt pozwoli jej stać się światowym liderem w dziedzinie DCA.

Akademia inwestora biogazowego:

Zdjęcie: 1PointFive 

Źródło: energy.gov

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE