W ciągu trzech lat kosztem ponad 93 mln zł powstanie oczyszczalnia ścieków w miejscowości Rybarzowice, w której pozyskiwany będzie biogaz, a także rozbudowana zostanie sieć kanalizacyjna i zmodernizowany system oczyszczania ścieków w aglomeracji Bielsko-Biała Komorowice.
Projekt otrzymał dofinansowanie w wysokości ponad 51 mln zł w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021–2027. Umowę o dofinansowanie podpisano w poniedziałek 28 kwietnia 2025 r. Sygnatariuszami byli przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz spółki AQUA S.A.
Zarejestruj się na Kongres Biometanu
Przybywa turystów – przybywa ścieków
Region bielski, w tym Szczyrk, dynamicznie się rozwija i przyciąga coraz więcej turystów. Wraz z rozwojem infrastruktury turystycznej, takiej jak hotele, pensjonaty i lokale gastronomiczne, rośnie również ilość ścieków. Nowa inwestycja ma na celu rozbudowę systemu ich odbioru i oczyszczania, tak aby nie zagrażały bezpieczeństwu mieszkańców i środowiska.
Zaplanowana oczyszczalnia ścieków w Rybarzowicach będzie miała wydajność 6100 m³/d, natomiast budowa ok. 2 km sieci kanalizacyjnej w dzielnicy Kamienica w Bielsko-Białej (ulice Skarpowa i Ruciana), umożliwi podłączenie 175 gospodarstw domowych.
Biogaz ze ścieków
Nowy obiekt w Rybarzowicach zastąpi dotychczasową przepompownię. Ścieki z gminy Buczkowice i Szczyrku będą oczyszczane z wykorzystaniem procesów mechanicznych i biologicznych, a także technologii deamonifikacji. Aby zminimalizować uciążliwości zapachowe, najbardziej problematyczne procesy będą prowadzone w hermetycznych budynkach, a powietrze przed wprowadzeniem do atmosfery zostanie oczyszczone w procesie dezodoryzacji.
Co ciekawe, obiekt będzie w stanie produkować zieloną energię. Biogaz powstały podczas przeróbki osadów zasili procesy technologiczne i grzewcze. Na terenie inwestycji powstanie też instalacja fotowoltaiczna o mocy ok. 150 kW.
Z nowej infrastruktury wybudowanej w ramach całego projektu będzie mogło korzystać nawet 25 tys. mieszkańców.
Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!
zdjęcie: bielsko.biala.pl