Biebrzański Park Narodowy zyska system przeciwpożarowy. Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu priorytetowego „Ochrona i przywracanie różnorodności biologicznej i krajobrazowej” dofinansuje projekt kwotą 5 mln zł.

Reklama

Nawet kilkadziesiąt pożarów rocznie

Co roku na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego odnotowuje się co najmniej kilka pożarów. Zdarzają się lata, gdy ich liczba rośnie do kilkudziesięciu. Ogień obejmuje zarówno niewielkie obszary, jak i powierzchnie kilkuset hektarów.

Nowy system przeciwpożarowy – Umowa z NFOŚiGW

„Umowa zawarta z NFOŚiGW przewiduje realizację projektu pod nazwą: „Budowa systemu przeciwdziałania powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożarów w Biebrzańskim Parku Narodowym”. Inwestycja zakłada opracowanie planu operacyjnego ochrony przeciwpożarowej ekosystemów BbPN, modernizację i rozbudowę systemu monitoringu ppoż. poprzez instalację specjalnych kamer wraz z infrastrukturą techniczną do przesyłu obrazu i danych. W ramach projektu zostanie stworzony systemem automatycznej detekcji dymu, którego częścią będą dwie nowe wieże (tzw. dostrzegalnie). Wdrożony ma być również system komunikacji pożarowej między głównymi i terenowymi centrami monitoringu, dostosowany do kontaktów z jednostkami służb zewnętrznych w czasie prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych. Bardzo ważną częścią inwestycji będzie zakup ze środków NFOŚiGW sprzętu i wyposażenia do prewencji przeciwpożarowej i akcji ratunkowych”.– czytamy w komunikacie NFOŚiGW

System przeciwpożarowy zminimalizuje ryzyko pożaru

Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka podkreślił jak istotne jest objęcie ochroną i wprowadzenie systemu przeciwpożarowego terenu Biebrzańskiego Parku Narodowego:

– Zasoby Biebrzańskiego Parku Narodowego zostaną poddane szczególnemu zabezpieczeniu – tak, aby zminimalizować ryzyko powstawania pożarów i mieć odpowiednie środki prewencji, a w razie pojawienia się ognia – narzędzia do prowadzenia skutecznych działań ratunkowych”.


Czytaj też:

„Czyste Powietrze” – 15 września ostatnia szansa na dofinansowanie dla gmin


Najważniejsze jest szybkie wykrycie

Najistotniejszą kwestią w działaniach w przypadku pożarów jest ich szybkie wykrycie. Czas, jaki upłynie od wzniecenia ognia do jego zlokalizowania, decyduje w dużym stopniu o skutkach pożaru. Stąd też ogromne znaczenie ma stworzenie skutecznego systemu przeciwpożarowego.

– Przekazując dofinansowanie dla Biebrzańskiego Parku Narodowego, skoncentrowaliśmy się na tym, aby beneficjent mógł zbudować odpowiednią infrastrukturę przeciwpożarową. Dzięki nowoczesnym środkom profilaktyki, prewencji i monitoringu oraz specjalistycznemu sprzętowi do neutralizacji ognia będzie można ochraniać klimat, środowisko i zasoby przyrody, co jest celem naszej instytucji – podkreśla wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski.

Realizacja projektu

Realizacja projektu potrwa od 10 stycznia 2021 r., do 31 grudnia 2022 r. i w tym czasie powinien zostać osiągnięty efekt ekologiczny przedsięwzięcia. Park na całej powierzchni poddany zostanie kompleksowej ochronie przeciwpożarowej.

 

Magazyn Biomasa – sierpień 2021:

źródło: NFOSiGW

zdjęcie: Sławomir Rakowski; facebook.com/Biebrzanski Park Narodowy

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE