Mącznik żółty będzie nowym rodzajem żywności. Unijny Komitet ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz wydał pozytywną opinię w sprawie projektu aktu prawnego zezwalającego na wprowadzenie go do handlu. To pierwszy taki przypadek dot. owadów w UE.

Określenie mącznik żółty odnosi się do larw chrząszcza Tenebrio molitor. Będzie on przeznaczony do spożycia w postaci całych suszonych owadów, w postaci przekąsek lub jako składnik różnych produktów.

Reklama

Po naukowej ocenie Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) jest to pierwsze zezwolenie na wprowadzenie owadów jako nowej żywności do obrotu w UE.

Nowe rozporządzenie w sprawie żywności

Rozporządzenie w sprawie nowej żywności zezwala przedsiębiorstwom spożywczym wprowadzać „innowacyjną żywność” na unijny rynek. Dotyczy żywności takiej jak owady, algi, nowe białka roślinne lub tradycyjna żywność z krajów trzecich, która nie była spożywana w UE (w znacznym stopniu) przed 15 maja 1997 r.

– Korzyści dla środowiska płynące z hodowli owadów na żywność są oparte na wysokiej wydajności owadów, mniejszej emisji gazów cieplarnianych, mniejszym zużyciu wody i gruntów ornych oraz zastosowaniu biokonwersji opartej na owadach jako rynkowego rozwiązania ograniczającego marnotrawstwo żywności – argumentuje Komisja. – Należy znaleźć rozwiązania alternatywne dla konwencjonalnego inwentarza żywego. Dlatego też spożycie owadów pozytywnie wpływa na środowisko, zdrowie i źródła utrzymania.

FAO wskazuje, że owady są pełnowartościowym i zdrowym źródłem pożywienia o wysokiej zawartości tłuszczu, białka, witamin, błonnika i minerałów. Dlatego są alternatywnym źródłem białka, ułatwiającym przejście na zdrową i zrównoważoną dietę.

W ramach programu „Horyzont Europa”, który jest programem finansowania badań i innowacji, białka pochodzenia owadów są uważane za jeden z kluczowych obszarów badań.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:


Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło: foodfakty.pl
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE