Będzie wsparcie dla beneficjentów FIT i FIP? Ministerstwo Klimatu chce wydłużyć terminy dla inwestorów OZE, którzy wygrali w aukcjach i wesprzeć korzystających z FiT i FiP.

O więcej czasu dla inwestorów w OZE optuje Ministerstwo Klimatu. Swoje propozycje dla rządu zawarło w „Projekcie ustawy antykryzysowej w zakresie energetyki i gospodarki odpadami”.

Reklama

Propozycje MK dadzą możliwość wydłużenia terminów dla inwestorów, których oferty wygrały aukcje w latach ubiegłych. Przepis dotyczy zarówno sprzedaży po raz pierwszy energii elektrycznej w ramach systemu aukcyjnego, jak i maksymalnego wieku urządzeń wchodzących w skład danej instalacji. Rozwiązanie to będzie stosowane w przypadku zaistnienia okoliczności niezależnych od wytwórcy, tzw. wystąpienia siły wyższej.

Analogiczna regulacja została zaproponowana dla wytwórców korzystających z systemów feed-in tariff (FiT) oraz feed-in premium (FiP), adresowanych do określonych mocowo instalacji OZE, wykorzystujących hydroenergię, biogaz i biogaz rolniczy.

– Przygotowaliśmy propozycje przepisów, które stanowią odpowiedź na możliwe wystąpienie niezależnych od wytwórców niedoborów towarów czy opóźnienia dostaw komponentów niezbędnych dla realizacji procesów modernizacji lub inwestycyjnych w sektorze energetyki odnawialnej – zaznaczył szef resortu klimatu, Michał Kurtyka.

W ostatnich dniach zwrócił się on także z listem do Komisji Europejskiej z apelem o wprowadzenie mechanizmów ochrony dla OZE.  Adresatami listu, do którego dotarł BiznesAlert.pl, są wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans, unijna komisarz ds. energii Kadri Simson oraz minister środowiska i energii Chorwacji Tomislav Corić. Pomocy wymagają przede wszystkim branże fotowoltaiczna oraz wiatrowa, które wskutek pandemii w Chinach zostały odcięte m.in. od dostaw modułów.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło: Ministerstwo Klimatu, BiznesAlert.pl
Zdjęcie: shutterstock
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE