Ministra Klimatu Paulina Hennig-Kloska w rozmowie z PAP zapowiedziała, że resort pracuje nad zmianami, które mają poprawić sytuację prosumentów w rozliczeniach. To nie jedyna nowość. Szefowa resortu zapowiedziała także wprowadzenie kolejnych systemów wsparcia.

Reklama

Będzie nowy system rozliczania prosumentów

Polscy prosumenci muszą być przygotowani na niespodzianki. Po tym jak w kwietniu 2022 r. system rozliczeń oparty na tzw. opustach został zastąpiony przez net billing, wszystko wskazuje na to, że w 2024 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje kolejne zmiany w systemie rozliczeń prosumentów. Ministra Klimatu Paulina Hennig-Kloska zapewniła Polską Agencję Prasową, że wprowadzony nowy system rozliczeń wpłynie na zwiększenie opłacalności instalacji prosumenckich.

Tak, w departamencie OZE trwają prace nad tym, co możemy zrobić, by poprawić sytuację prosumentów w rozliczeniach. Docelowo ma to poprawić opłacalność prosumenckich instalacji. Zmieniło się prawodawstwo unijne i na pewno powrót do starych zasad (net meteringu) nie jest możliwy – przekazała ministra Hennig-Kloska.

Funkcjonujący obecnie net billing polega na tym, że prosument sprzedaje nadwyżki wyprodukowanej przez siebie energii. Gdy zajdzie potrzeba może również ją kupić. Jednak sprzedaż nadprodukcji energii rozliczana jest za pośrednictwem konta prosumenckiego, z którego następuje zakup energii, a prosument nie otrzymuje za tę transakcję pieniędzy.


Czytaj też: Ciężarówka zasilana energią słoneczną odpowiedzią na wyzwania sektora transportu?


Poprzedni, oparty na tzw. opustach system rozliczeń – net metering był korzystniejszy dla prosumentów, ponieważ sieć była traktowana jako wirtualny magazyn energii, z którego prosument mógł zaopatrzyć się w energię w przypadku niedoboru. Szczegółów zmian opracowywanych przez departament OZE jeszcze nie ujawniono.

Nowe systemy wsparcia

Ministra zapowiedziała również, że w resorcie trwają prace nad wprowadzeniem nowego programu zakładającego możliwość pozyskania dofinansowania do instalacji małych przydomowych wiatraków. System wsparcia ma być uruchomiony w w pierwszej połowie 2024 roku. Pula środków przeznaczona na ten cel to 400 mln zł.

Paulina Hennig-Kloska wspomniała również o planach MKiŚ w ramach których powstać ma program promujący stosowanie przydomowych magazynów energii, tam gdzie istnieje energetyka prosumencka.

Magazyny energii są bardzo drogie, a dotychczasowe dopłaty nie były wystarczającą zachętą do ich instalacji. Będziemy chcieli stworzyć dodatkową zachętę i pracujemy nad tym – powiedziała ministra.

Ministra nie ujawniła jednak szczegółów programu.

Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie

źródło: PAP

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE