Zmiany w ENplus® już obowiązują. Co nowego?

zmiany w ENplus

System ENplus® ulega rewizji. Warto zapoznać się ze zmianami i przygotować na „nowe”, bo zaczną obowiązywać już od stycznia 2023 r. Obejmują wymagania i procedury na każdym poziomie procesu certyfikacji.

Zmiany w ENplus®

Standardy ENplus® są dokumentami określającymi wymagania dla wszystkich kluczowych interesariuszy w procesie certyfikacji. Dokumenty Proceduralne ENplus® to te, które określają procedury Europejskiej Rady Pelletu (EPC) i ENplus® w rozwoju i zarządzaniu systemem. Z kolei Wytyczne Dokumenty dostarczają dokładnych informacji na określone tematy, takie jak np. tłumaczenia dotyczące przechowywania i projektowania worków na pellet drzewny.

Standardy ENplus® składają się z trzech dokumentów:

  • ENplus® ST 1001 – ENplus® pellet drzewny – wymagania dla posiadaczy certyfikatu;
  • oraz ENplus® ST 1002 – wymagania dla jednostek certyfikujących i testujących obsługujących certyfikację ENplus®;
  • ENplus® ST 1003 – wytyczne dla użytkowników logotypów ENplus®.

GDZIE KUPIĆ DOBRY PELLET? SPRAWDŹ NA NASZEJ MAPIE!


Zmiany dotyczące wymagań dla pelletu drzewnego

  • Wraz z rewizją standardu ENplus® zmieniono kilka definicji. Jedną z najważniejszych jest ta dotycząca pakowania pelletu, bo od 1 stycznia 2023 r. worki typu „big bag” będą uważane za pellet luzem (niezależnie od tego czy są zamknięte, czy też nie). W tej opcji będą więc miały zastosowanie wymagania dotyczące pelletów drzewnych luzem.
  • Definicje „part load”, czyli częściowego załadunku oraz „full load” czyli pełnego załadunku – zostały zmienione na dostawę na małą i dużą skalę. Jedynym kryterium jest waga dostawy. Wszystkie wyroby gotowe z certyfikatem ENplus® o różnych klasach jakości i średnicach muszą być fizycznie oddzielone podczas procesu produkcji i handlu. Wymóg ten, wraz z dokumentacją dostawy sprzedanego pelletu i bilansem masy, stanowią podstawę wymagań dotyczących łańcucha dostaw. Ta zasada ma gwarantować, że firma nie sprzedaje więcej wyrobów gotowych z certyfikatem ENplus®, niż wyprodukowała lub kupiła.

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Tekst: Oprac. Redakcja
Zdjęcie: Shutterstock

This post is also available in: polski