Będą zmiany w ENplus? System EN plus® ulega rewizji. Warto zapoznać się ze zmianami i przygotować na „nowe”, bo zaczną obowiązywać już od stycznia 2023 r. Obejmują wymagania i procedury na każdym poziomie procesu certyfikacji.

Reklama

Nowa struktura dokumentów – zmiany w ENplus

Standardy ENplus® są dokumentami określającymi wymagania dla wszystkich kluczowych interesariuszy w procesie certyfikacji. Dokumenty Proceduralne ENplus® to te, które określają procedury Europejskiej Rady Pelletu (EPC) i ENplus® w rozwoju i zarządzaniu systemem. Z kolei Wytyczne Dokumenty dostarczają dokładnych informacji na określone tematy. Choćby takie jak tłumaczenia dotyczące przechowywania i projektowania worków na pellet drzewny.

Standardy ENplus® składają się z trzech dokumentów:

  • ENplus® ST 1001 – ENplus® pellet drzewny – wymagania dla posiadaczy certyfikatu;
  • i ENplus® ST 1002 – wymagania dla jednostek certyfikujących i testujących obsługujących certyfikację ENplus®;
  • ENplus® ST 1003 – wytyczne dla użytkowników logotypów ENplus®.

Czytaj też: Obowiązkowe szkolenie dla Pełnomocników ds. jakości ENplus® w Polsce


Zmiany dotyczące wymagań dla pelletu drzewnego

Wraz z rewizją standardu ENplus® zmieniono kilka definicji. Jedną z najważniejszych jest ta dotycząca pakowania pelletu. Bo od 1 stycznia 2023 r. worki typu „big bag” będą uważane za pellet luzem. I to niezależnie od tego czy są  zamknięte, czy też nie. W tej opcji będą więc miały zastosowanie wymagania dotyczące pelletów drzewnych luzem.

Definicje „part load”, czyli częściowego załadunku oraz „full load” czyli pełnego załadunku – zostały zmienione na dostawę na małą i dużą skalę. Jedynym kryterium jest waga dostawy. Wszystkie wyroby gotowe z certyfikatem ENplus® o różnych klasach jakości i średnicach muszą być fizycznie oddzielone podczas procesu produkcji i handlu. Wymóg ten, wraz z dokumentacją dostawy sprzedanego pelletu i bilansem masy, stanowią podstawę wymagań dotyczących łańcucha dostaw. Ta zasada ma gwarantować, że firma nie sprzedaje więcej wyrobów gotowych z certyfikatem ENplus®, niż wyprodukowała lub kupiła.


GDZIE KUPIĆ DOBRY PELLET? SPRAWDŹ NA NASZEJ MAPIE!


To tylko dwa, wydaje się najważniejsze, aspekty zmienionych definicji w nowej wersji standardów ENplus®.

  • Warto wiedzieć, że certyfikowane firmy, aby zagwarantować pełną identyfikowalność, a zwłaszcza łatwą identyfikację przyczyn występowania niezgodności dotyczących produktu, będą musiały prowadzić ewidencję podmiotów odpowiedzialnych za pakowanie pelletu oraz podmiotów dostarczających pellet luzem.
  • Co więcej, projekt worka na pellet certyfikowany powinien zawierać również numer seryjny pozwalający na identyfikację firmy pakującej pellet, miejsce i datę workowania.
  • Firma posiadająca wiele oddziałów produkcyjnych może być teraz objęta jednym certyfikatem. Firma wielooddziałowa może stanowić pojedynczą firmę (z wieloma zakładami produkcyjnymi lub handlowymi, samochodami dostawczymi, magazynami i/ lub biurami sprzedaży, które są częścią jednego podmiotu prawnego lub są odrębnymi podmiotami prawnymi, ale z kontrolą zarządczą sprawowaną przez podmiot prawny producenta/firmy handlowej stanowiących centralę).

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Tekst: Redakcja
Zdjęcie: Shutterstock
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE