Rząd zapowiedział obniżkę VAT i akcyzy na paliwa i energię. Możemy spodziewać się zmiany stawki podatku VAT na gaz ziemny z 23 proc do 8 proc. W nowym roku ma czekać nas również obniżka VAT-u od energii elektrycznej. Takie deklaracje padły w czwartek z ust premiera Morawieckiego. Ponadto zapowiedziano redukcję wysokości akcyzy do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE. Premier zadeklarował też, że od stycznia do końca maja przyszłego roku, paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej.

Reklama

Program obniżek podatków

„Dzisiaj proponujemy duży program obniżek podatków, które będą służyły ludziom, aby złagodzić skutki inflacji” – powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Energia elektryczna

Jeśli chodzi o energię elektryczną zaplanowano  zwolnienie z akcyzy gospodarstw domowych (z 5 zł/MWh do 0 zł/MWh). Reszta odbiorców zapłaci rachunki za prąd ze stawką akcyzy na minimalnym dopuszczalnym przez Unię Europejską poziomie. Rząd zadeklarował również obniżenie podatku VAT na energię elektryczną. Będzie to działanie czasowe i obejmie okres od stycznia do marca 2022 r. Wówczas prąd będzie opodatkowany stawką na poziomie 5 proc., a nie 23 proc.

„Od stycznia na trzy miesiące obniżymy stawkę VAT na energię elektryczną, ale także będziemy wnioskowali o zmianę mechanizmu handlu certyfikatami zielonymi.” – zadeklarował premier.


Czytaj też: Czy pellet nadal się opłaca?


Obniżki cen paliw i podatku na gaz

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie obniżki cen paliw od 20 grudnia na 5 miesięcy. Wysokość akcyzy zostanie zmniejszona do minimalnego dopuszczonego w UE poziomu.

 

„Te wszystkie działania razem, po stronie państwa – bo nie ingerujemy bezpośrednio w to, co robią koncerny paliwowe, koncerny naftowe – doprowadzą do obniżki cen paliw w najbliższych kilku tygodniach – mam nadzieję, że ok. 20 nawet do 28-30 groszy” – mówił Morawiecki.

Ponadto szef rządu zapowiedział obniżkę podatku VAT do 8 proc. na gaz. Według prognoz premiera na spadku ceny gazu zyskać będzie można od kilkudziesięciu złotych do nawet 100 złotych miesięcznie.

Łączny koszt działań antyinflacyjnych wyniesie ok. 10 mld zł.

 

Magazyn Biomasa. Sprawdź poniżej:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: PAP, podatki.biz

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE