W Nottingham mają najwięcej autobusów na biogaz

autobusy na biogaz

W angielskim Nottingham pasażerowie transportu publicznego jeżdżą autobusami zasilanymi biogazem. Nottingham City Transport obsługuje największą w tej chwili flotę dwupokładowych autobusów biogazowych na świecie. Przewoźnik dysponuje aż 120 pojazdami. W ostatnich dniach sfinalizował inwestycję wartą 7 mln funtów i powiększył swoje zasoby o kolejne 23 autobusy na biogaz.

Dwupokładowe autobusy na biogaz

Jak informuje przewoźnik, biogaz jest wytwarzany w sposób naturalny w procesie fermentacji beztlenowej z wykorzystaniem odpadów spożywczych, a także odpadów rolniczych i ścieków. Metan emitowany w procesie fermentacji jest wychwytywany, przetwarzany i przekształcany w paliwo.

Wykorzystanie biogazu umożliwiło Nottingham City Transport zmniejszenie o połowę zużycia oleju napędowego – z 8 milionów litrów do 4 milionów litrów rocznie.

Dwupokładowe autobusy na biogaz stanowią już trzy czwarte wszystkich pojazdów tego typu w zasobach NCT.  Obecna flota, od pierwszego pojawienia się na ulicach Nottingham w lipcu 2017 roku, przejechała już ponad 15 milionów mil.


Czytaj też: Biogaz – jak powstaje i w jaki sposób go wykorzystać?


Flota biogazowa a jakość powietrza

Flota biogazowa przyczyniła się do poprawy jakości powietrza w Nottingham. Istniejące autobusy zapobiegły emisji ponad 26 000 ton CO2, a także zmniejszyły emisję NOx o 180 000 kg.

 – NCT zobowiązuje się do minimalizowania swojego wpływu na środowisko. W tej chwili już obsługujemy jedną z najbardziej ekologicznych flot autobusowych w kraju. Nasza flota biogazowa przyczyniła się do znacznej poprawy jakości powietrza w Nottingham i okolicach. A inwestycja w 23 kolejne autobusy na biogaz jeszcze bardziej ją poprawi – zapewnił szef inżynierii NCT, Liam O’Brien.

Nottingham City Transport poszerza swoją flotę zasilaną biogazem we współpracy z ADL i Scania.

 „(…) Ten projekt jest zwieńczeniem siedmiu lat ciężkiej pracy pomiędzy NCT, ADL i Scania w celu wprowadzenia tych autobusów na drogi i zapewnienia odpowiedniej infrastruktury (…) –  powiedział Mark Oliver, dyrektor ds. sprzedaży autobusów, autokarów i rozwiązań energetycznych w Scania UK.

Ostatnio zrealizowana inwestycja NCT w kolejne 23 autobusy na biogaz opiewała na wartość 7 milionów funtów.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło i zdjęcie: nctx.co.uk

This post is also available in: polski

ael